Şekerbank

Osmanlı mutfağının pirinci, sofralara Tarım Krediyle ulaşıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Osmanlı mutfağının pirinci, sofralara Tarım Krediyle ulaşıyor

Mayıs ayında başlayan ve tarladan sofraya yaklaşık 4 ay süren pirincin üreticiler açısından meşakkatli yolculuğu sürüyor. Lezzeti dolayısıyla talep gören ve Osmanlı'da saray mutfaklarını süsleyen Konuralp pirinci, Tarım Kredi Kooperatifleriyle sofralarla buluşuyor.

Osmanlı saray mutfağının aranan pirinci

Tarihi 1800'lü yıllara dayanan, halk dilinde kasaba pirinci olarak anılan Konuralp pirinci, "Osmanlı saray mutfağının pirinci" olarak da biliniyor. Geçmişten bu yana dededen toruna ulaşan ata tohumuyla ekimi yapılan Konuralp pirinci, zamanının vazgeçilmez lezzet kaynaklarından biri olarak varlığını günümüzde de sürdürüyor.

Konuralp pirinci lezzetiyle talep görüyor

Düzce'de, lezzeti dolayısıyla talep gören, Osmanlı'da saray mutfaklarını süsleyen Konuralp pirincini çiftçiler, şafak vakti sulak alanlara giderek tenekelerdeki tohumları toprakla buluşturuyor. Daha sonra 4 ay süresince her gün tarlada vakit geçiren üreticiler, zaman zaman tarlalardan suları çekerek gübreleme ve ilaçlama yapıyor.

Pazar sıkıntısı yok

Bölgede dededen toruna devam eden çeltik üretiminde pazar sıkıntısı yaşanmıyor. Mahsulün alıcıları ürün tarladan kaldırılmadan hazır bekliyor. Ürünün büyük bir bölümü ise Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından tüketicilerle buluşturuluyor.

"Ata tohumlarımızı toprak anayla buluşturuyoruz"

Pirinç üreticisi 64 yaşındaki Konuralp Tarım Kredi Kooperatifi ortağı İsmet Aktepe, işi dedelerinden öğrendiğini ve çocukluğundan bu yana çiftçilik yaptığını söyledi. Çeltik üretiminin zor olduğunu ve emek istediğini dile getiren Aktepe, "Atadan gelen tohumlarımızı toprak anayla buluşturuyoruz." dedi.

Aktepe, uzun ve meşakkatli bir ekim ve hasat dönemine girdiklerini aktararak şöyle devam etti:

"Pirinç, çok emek isteyen bir ürün. 120 gün süren ve büyük emekle üretilen mahsulümüzü ilk olarak toprakla buluşturuyoruz. Bu pirinç bölgemiz açısından önemli mahsuldür. Bu pirinci özellikle Osmanlı saray mutfaklarında tercih ederlermiş. Suyu ve toprağından kaynaklı çok lezzetli bir pirinçtir. Bu mahsulden yapılan pilav meşhurdur."

Doğal yollarla ekim ve hasat yaptıklarına işaret eden Aktepe, bu güzel pirinci vatandaşların sofralarına getirmek için mücadele ettiklerini belirtti. Bu mücadelede en büyük destekçilerinin Tarım Kredi Kooperatifleri olduğunu söyleyen Aktepe, “Pandemi gibi zor süreçler geçiriyoruz ama biz bunu yapacağız, başka yolu yok. Ülkemiz emeksiz ve tarımsız olmaz. Toprakla uğraşmak insana zevk veriyor. Toprak bizim anamızdır." diye konuştu.

“Her türlü ihtiyacı karşılıyoruz”

Tarım Kredi Kooperatifleri olarak pirinç üreticisinin her türlü ihtiyaçlarını karşıladıklarını belirten Konuralp Tarım Kredi Kooperatifi Yetkili Ziraat Mühendisi Melike Özdoğan ise kooperatif ortakları tarafından üretilen, Osmanlı sofralarını süsleyen lezzetli Konuralp pirincinin Sakarya Bölge Birliğine bağlı kooperatiflerde satıldığını belirtti.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
174 bin çiftçi, bankaların takibindeÖnceki Haber

174 bin çiftçi, bankaların takibinde

Çukurova'da mısır hasadı başladıSonraki Haber

Çukurova'da mısır hasadı başladı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar