Şekerbank

Göynük’te Enginarlar Törenle Hasat Edildi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Göynük’te Enginarlar Törenle Hasat Edildi
Tofidass

Bolu İli Göynük ilçesi Gökçesaray köyünde enginar hasadı tarla günü düzenlendi. Tarla gününe Bolu Valisi Ahmet Ümit, Göynük Kaymakamı Eyyüp Güngör, Belediye başkanı Ahmet Çankaya, Bolu İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet Murat, İlçe Müdürü Recai Taştepe, Resmi daire amirleri, teknik personel, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Hasat töreni açılışında konuşan İl Müdürü İzzet Murat;

“Göynük ilçemiz sahip olduğu coğrafi konum ve iklim özellikleri ile ilimiz enginar üretimin merkezi konumundadır. Fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum, magnezyum, çinko, A, B1, B2, B6 ve C vitaminlerinden oldukça zengini sağlıklı yaşamın temel gıdaları arasındaki yerini sağlamlaştıran enginar üretimini yıllar içerisinde başarılı bir şekilde arttıran ilçemiz de 80 üreticimiz yıllık 4.5 Milyon adet yaklaşık 1200 ton üretim ile önemli bir katma değer sağlamanın yanında söz sahibi iller arasındaki konumunu sağlamlaştırarak daha da üst seviyelere çıkarmaktır. Amacımız üretim miktarını, ekim alanını arttırmaktır. Enginar hasadının üreticilerimize hayırlı olmasını, üreten Bolu'nun üreten çiftçilerine bol ve bereketli kazançlar sağlamasını dilerim” dedi. 

Hasat töreninde konuşan Bolu Valisi Sayın Ahmet Ümit;

“İlimiz Göynük ilçesi İzmir, Aydın, Bursa gibi şehirlerimizin başı çektiği enginar üretiminde, 1200 dekar olan enginar ekiminin Gökçesaray Barajı’nın hizmete girmesiyle bu yıl 300 dekar artarak 1500 dk’a ulaştığını ve 1500 ton  üretim bekliyoruz. Önümüzdeki yıllarda ekim ve rekoltede Adana ve Antalya illerimizi yakalayacağımıza inanıyorum. Enginar karaciğer dostu olmasının yanında sahip olduğu besin değerleri ile sağlığımız için önemli gıdalarımızdandır. Alın teri ile üreten ve üretmeye devam, tahin en kadim mesleği tarım ve hayvancılığı icra eden çiftçilerimizdir. Enginar hasadının hayırlı olmasını diliyorum ” dedi.

Konuşmalardan sonra üreticilerle sohbet eden Ahmet Ümit;

“Biz her zaman çiftçimizin yanındayız. Taleplerinizi şikâyetlerinizi bizlere ulaşarak bildirin. Biz de en kısa sürede bunları çözmek için elimizden geleni yapalım. Bizler sizler için buradayız” dedi.  

Konuşmaların ardından hasat törenine geçilirken Bolu Valisi Sayın Ahmet Ümit ve İl Müdürü İzzet Murat üreticilerle birlikte enginar hasat ederek limon eşliğinde hasat edilen enginarların tadımını gerçekleştirdi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
“Yasa dışı tütün ticaretine uygulanacak ceza ihracatımızı pozitif etkileyecek”Önceki Haber

“Yasa dışı tütün ticaretine uygulanacak...

Silivri Belediyesinden çiftçiye 10 milyonluk destekSonraki Haber

Silivri Belediyesinden çiftçiye 10 milyo...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar