Şekerbank

Akhisar’da Salep Yumruları Toprakla Buluştu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Akhisar’da Salep Yumruları Toprakla Buluştu
Tofidass

Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen “Salep Üretimini Geliştirme Projesi” çerçevesinde dağıtılan salep yumruları toprakla buluştu.

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünün, “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi” kapsamında İlçemize bağlı Gökçeahmet Mahallesinde gerçekleştirilen etkinliğe; Akhisar Kaymakamı Sabit Kaya, Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, İl Müdür Yardımcısı Serdar Mersinli, Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Kılıç, Soma İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hayati Aslan,  Akhisar Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akbuğa, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. İlknur Köseoğlu, konu sorumlusu ziraat mühendisleri ile salep üreticileri katıldı.

Etkinlikte konuşan İl Müdürü Metin Öztürk; “Salep Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi” ile İlimizde salep üretimi ve üreticilerinin desteklenmesi amaçlanmaktadır. Proje ile 16 ilçemizde toplam 10 dekar alanda salep yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması çalışmaları başlamıştır. Projenin toplam bütçesi 275.000 TL olup, Projeden 100 üreticimiz yararlanmaktadır. Üreticilerimiz için hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi çerçevesinde salep yetiştiricileri Bakanlık tarafından %75 oranında destekleniyor. Proje kapsamında Akhisar’da projeye dahil edilen her üretici 100’er metrekarelik alanda üretim yapacak şekilde olmak üzere, toplam 26 üreticiye salep yumruları dağıtıldı.

Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. İlknur Köseoğlu, Gökçeahmet Mahallesinde üreticilere salep yumrusu dikimine ilişkin eğitim verdi. Üreticilerden gelen soruların cevaplanmasının ardından etkinlik sona erdi.

 

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Zeytin Ağaçları Davayı KazandıÖnceki Haber

Zeytin Ağaçları Davayı Kazandı

Banvit BRF, üretiminin yüzde 100’ünü tüketime sunuyorSonraki Haber

Banvit BRF, üretiminin yüzde 100’ünü tük...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar