Şekerbank

Ağrı'da Çiftçilere Yem Bitkileri Tohumu Dağıtıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ağrı'da Çiftçilere Yem Bitkileri Tohumu Dağıtıldı
Tofidass

Ağrı Valiliğinin öncülüğünde gerçekleştirilen 'Korunga Ekiliş Alanlarında Artış ve Islahının Sağlanması Projesi' ve 'Silajlık Mısır Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi' kapsamında temin edilen tohumlar Vali Dr. Osman Varol'un katılımıyla Tohum Dağıtma Töreni'nde Ağrı çiftçilerine dağıtıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından finanse edilen "Yem Bitkilerinin Geliştirilmesi Projesi" kapsamında 525 çiftçiye 5.250 dekar alanda ekilmek üzere toplam 52.500 kg korunga tohumu ve "Silajlık Mısır Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi" kapsamında 12.000 dekar alanda ekilmek üzere ortalama 400 çiftçiye 2.400 torba silajlık mısır tohumunun dağıtımı gerçekleştirildi.

Törende konuşan Ağrı Valisi Dr. Osman Varol; 'Göreve geldiğimiz ilk günden beri Ağrı'mızın çok büyük bir potansiyeli olduğunu biliyor, 'Potansiyelini Keşfet Ağrı' sloganıyla projeler geliştiriyoruz. Çok ciddi tarımsal ve hayvancılık potansiyeli olan ilimizin potansiyelini önemli projelerle ortaya koymak amacıyla tarımda üretimi, katma değeri yükseltmek ve çiftçilerimizin refahını arttırmak için çalışmalar yürütüyoruz. İlimizin %74'ünü oluşturan devasa bir orana sahip otlak ve meralarımızın yanında mutlaka yem bitkisi üretimine ihtiyacımız var. Bugün bu amaçla bir araya gelmiş bulunmaktayız. Burada 525 çiftçimize yaklaşık 52 tonluk korunga, 32 tonluk silajlık mısır tohumu dağıtımı gerçekleştirerek bine yakın çiftçimize destek sağlamış olacağız. Bu projenin tarımsal üretimin yanında hayvancılık sektörümüze de çok büyük katkı sağlayacağını biliyor, üretim sürecinin hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum.' dedi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan Engin ise; 'Özellikle hayvancılık faaliyeti ile uğraşan üreticilerimizin önemli ihtiyaçlarından biri olan kaliteli kaba yem ihtiyacının karşılanmasına ve ilimizde yem bitkileri ekiliş alanlarının ve üretiminin artırılmasına vesile olacak bu iki projenin toplam maliyeti 1.490.000 TL olup, Korunga Tohumunun %75 'i Silajlık Mısır Tohumunun da %90'nı hibe şeklinde olacaktır. Tohum Dağıtım Projemizin ilimiz tarımsal hasılasına katkısı ise 20 Milyon TL düzeyinde olacaktır.' dedi.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Büyükşehir, 2021’de Tarım ve Hayvancılığa Özel Önem VerecekÖnceki Haber

Büyükşehir, 2021’de Tarım ve Hayvancılığ...

TVHB: “Toplu İftar Yemeklerinden Kaçınılmalıdır”Sonraki Haber

TVHB: “Toplu İftar Yemeklerinden Kaçınıl...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar