Şekerbank

Bahri Dağdaş

Bahri Dağdaş

28 Ekim 1965 - 10 Ağustos 1969 Tarım Bakanı

Ziraat mühendisi, siyaset ve devlet adamı, milletvekili (D. 1919, Kars - Ö. 28 Haziran 1984). Yükseköğrenimini İsviçre'de yaparak yüksek ziraat mühendisi oldu. Şeker Şirketinde devlet hizmetine gir­erek bu kuruluşta zirai planlama uzmanı olarak çalıştı. Sonra bu görevinden ayrılarak 1965 genel seçimlerinde Adalet Partisi (AP) listesinden Konya Milletvekili seçildi (1965). Birinci Süleyman Demirel Hükümetinde getirildiği Tarım Bakanlığı görevini üç yıl sürdürdü.

Bahri Dağdaş, toprak reformu konusunun yaygın biçimde tartışıldığı bakanlık döneminde, toprak reformunu tarım reformuna dönüştü­rerek birinci görüşü savunanların karşısında yer aldı ve bu yönde bir de tasarı hazırlattı. Ancak bu tasarı­nın kanunlaşmasını sağlayamadı.

Dağdaş 1970'te AP’de mey­dana gelen bölünme sırasında, AP Genel Başkan Süleyman Demirel’e cephe alan diğer arkadaşlarıyla birlikte partiden ayrılarak Ferruh Bozbeyli’nin liderliğinde kurulan Demokratik Par­tinin kurucuları arasında yer aldı. 1973 seçimlerinde de bu parti­nin Kars Milletvekili seçilerek Parlamento’ya döndü. Konya’da uluslararası bir tarımsal araştırma merkezine adı verildi. Evli ve üç çocuk babasıydı.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar