Şekerbank

Hayvancılıkta Cezasız Küpeleme ve Güncellemede Son Gün 31 Aralık

Hayvancılıkta Cezasız Küpeleme ve Güncellemede Son Gün 31 Aralık

Sığır Cinsi ve Koyun-Keçi Türü Hayvanların Tanımlanması Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliklerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikler gereğince 2017 yılı sonuna kadar küpelemedeki yaş sınırlaması kaldırılmış olup, halen her yaştan sığır cinsi ve koyun-keçi türü hayvan küpelenerek kayıt altına alınabilmektedir.

Bu kapsamda 31 Aralık 2017 tarihine kadar; işletmesinde küpesiz büyükbaş hayvanı (sığır-manda) bulunan yetiştiricilerimizin 2017 yılı için küpeleme yetki devri yapılan Giresun İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine, küçükbaş hayvanı (koyun-keçi) bulunan yetiştiricilerimizin ise İl/İlçe Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine müracaat ederek hayvanlarını cezasız olarak küpeletmeleri gerekmektedir.

Ayrıca, aynı yönetmelikler çerçevesinde; büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık işletmesi sahipleri hayvan alım-satımlarını, ölüm ve kesimlerini, kendisine ve işletmesine ait bilgileri 31 Aralık’a kadar bildirim süresine bakılmaksızın cezasız olarak güncelletebilmektedir.

1 Ocak 2018 tarihinden itibaren işletmesinde; 3 ay ve üzeri yaşta küpesiz sığır cinsi hayvan, 6 ay ve üzeri yaşta koyun-keçi türü hayvan bulunan işletmeler ile işletmesine ait alım, satım, ölüm ve kesim bildirimlerini yedi gün içerisinde İl/İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine yapmayan işletmelere, 5996 sayılı Kanun gereği idari para cezası uygulanarak küpeleme ve güncelleme işlemi yapılacaktır.

Kaynak: Tarım Pusulası


Giresun Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi Küpeleme büyükbaş hayvancılık küçükbaş hayvancılık

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde üreticilerimiz hangi partiye oy verecek? (Partiler TBMM'sindeki sandalye dağılımına göre sıralanmıştır)