Şekerbank

Devletten Tarıma Dev Destek! Çiftçiye 14,5 Milyar Lira

Devletten Tarıma Dev Destek! Çiftçiye 14,5 Milyar Lira

Türkiye tarımsal üretimin artması için 2018 yılı hedeflerini ve üreticiye sağlanacak destekleri belirledi. Hükümet tarafından alınan destek kararları çiftçiyi sevindirecek türden oldu. Buna göre tarımsal üretim yapan çiftçilere sağlanacak nakit destek 14 milyar 500 milyon lira olacak.

Türkiye tarımsal üretimin artması için 2018 yılı hedeflerini ve üreticiye sağlanacak destekleri belirledi. Hükümet tarafından alınan destek kararları çiftçiyi sevindirecek türden oldu. Buna göre tarımsal üretim yapan çiftçilere sağlanacak nakit destek 14 milyar 500 milyon lira olacak.

Çiftçiye Yüzde 50 Mazot Desteği Verilecek

Bilindiği üzere geçtiğimiz sene gıda enflasyonu beklentinin üzerinde gerçekleşti. Durum ardından harekete geçen hükümet bazı tedbirler aldı. Söz konusu önlemlerin bu yılda devam edeceği beklenirken, tarımsal üretimin artması adına yeni kararlar alındı. Bu kapsamda alınan kararlar arasında üreticinin yüzünü en çok güldüren yüzde 50 mazot desteği oldu.

İşini Büyütmek İsteyene Sıfır Faizli Kredi İmkanı!

Devlet hayvan üreticisine ise kesim desteği vereceğini duyurdu. Desteğin her bir büyükbaş hayvan için 250 lira olduğu belirtildi. Bu sene faaliyetlerine aile işletmesi olarak devam eden üreticilerde desteklerden pay aldı. İşini büyütmek isteyenlere verilecek faizsiz kredi, birçok küçük işletmeciyi memnun etti. Bu kapsamda kredi desteğinin 100 bin liraya kadar çıktığı ve sıfır faizli olduğu dikkatlerden kaçmadı. Tüm bu destekler hesaplandığında hükümetin çiftçiye vereceği desteklerin toplamı 14 milyar 500 milyon liraya denk geldi.

Bitkisel Üretim Yıllık 121 Milyon Tonu Buldu

Yurt genelindeki tarım alanları hesaplandığında Türkiye’deki tarımsal faaliyetler toplamda 14 milyon 600 milyon dekarlık dev bir alanda devam ediyor. Tarımsal ve hayvansal üretimde yer alan çiftçi sayısı ise 3 milyondan fazla. Türkiye’nin toplamdaki bitkisel üretimi 121 milyon tona ulaşırken, hayvansal üründeki üretim 23 milyon tonun üzerinde!

Üretimden elde edilen gelir 161 milyon lirayı buluyor. Tarım ürünlerinin ülke ekonomisine katkısı ise tam 16 milyar 600 milyon dolara ulaştı. Bilindiği üzere 2017 yılının özellikle ilk çeyreğinde doğal felaketler çiftçiyi zorda bırakmış ve sektördeki daralma kaydedilmişti. Yılın kalan 9 aylık zaman diliminde ise üreticiler toparlanma sürecine girmiş, sektördeki büyüme yüzde 3,3’ü bulmuştu. 

Kaynak: Ekonomi7


Tarımsal Destekler Mazot Desteği Gübre Desteği Faizsiz kredi Hayvancılık Destekleri

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde üreticilerimiz hangi partiye oy verecek? (Partiler TBMM'sindeki sandalye dağılımına göre sıralanmıştır)