Şekerbank

Tohum,Fide ve Fidan Alırken Üreticilerin Dikkat Etmesi Gereken Noktalar

Tohum,Fide ve Fidan Alırken Üreticilerin Dikkat Etmesi Gereken Noktalar

İlkbaharın gelmesiyle birlikte çiftçilik faaliyetlerinde de yoğunlaşma başlamaktadır. Bu nedenle Giresun İl  Tarım ve Orman Müdürlüğünce ‘Tohum, Fide ve Fidan Alırken Üreticilerin Dikkat Etmesi Gereken Noktalar’ konusunda aşağıdaki bilgilerin verilmesinde fayda görülmüştür:

5553 Sayılı Tohumculuk Kanunu ile Tohumculuk Sektöründe Yetkilendirme ve Denetleme Yönetmeliğine göre;  Tohumluk (tohum,fide,fidan,süs bitkileri) satan, dağıtan gerçek ve tüzel kişilere  tohumluk bayi belgesi, üretenlere ise üretici belgesi alma zorunluluğu getirilmiştir.Yetkisiz kişilerin açıkta fide,fidan,tarla-sebze tohumu ve süs bitkileri satmaları yasaklanmıştır.

5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanununun 17. maddesine göre; Bakanlıkça belirlenen zararlı organizma taşıyıcısı olabilecek bitki ve bitkisel ürünleri üreten, ithal eden, depolayan, ticaretini yapanlara da Bitki Pasaportu Sistemine kayıt olma,kayıt sertifikası alma ve bitki pasaportu bulundurma zorunluluğu getirilmiştir. İlgili mevzuata göre;Bakanlıktan yetki almadantohum,fide,fidan ve süs bitkileri satan,ruhsatsız olarak ticari anlamda üretimini yapankişi ve kuruluşlara da idari yaptırım uygulaması getirilmiştir.  

Üreticilerimiz  özellikle tohumluk patatesleri;  pazaryerlerinde, açıkta satış yapan,   yetkisiz kişilerden kesinlikle satın almamalıdır. Açıkta satılan, belgesi olmayan  tohumluk patatesler,  sertifikasyon ve kontrollü üretim aşamalarından geçmediği için;  menşeinin  belli olmadığı, veriminin düşük olduğu, yöreye uyum sağlamadığı, patates siğili vb. karantinaya tabi  zararlı organizma taşıma ve topraklarımıza hastalık bulaştırma riskinin yüksek olduğu  göz önüne alınarak  bitki pasaportu, etiket ve  sertifikalarını  eksiksiz bulunduran ruhsatlı tohumluk bayilerinden almaya  dikkat edilmelidir.

Üreticilerimiz;  açıkta,yetkisiz kişilerden, etiketsiz, sertifikasız ve pasaportsuz tohum/fide/fidan/süs bitkileri satın aldığında birçok sorunla karşılaşabilmekte;  hastalık ve zararlılara rastlanabilmekte, bu durum fide/fidan kurumalarına,verim kaybına neden olmaktadır. Ayrıca bu hastalık ve zararlılar topraklarımıza bulaşarak, çözümü zor ve zaman alan sorunlara sebep olmaktadır. Aşılı diye satıldığı halde bazı fidanların aşısının olmadığı, dikildiğinde tutmadığı ve belirtilenin dışında farklı tür ve çeşitte meyvelerin oluştuğu, kalitesiz ve verimi düşük ürün alındığı görülebilmektedir. Üreticilerimiz böyle sorunlarla karşılaştığında elinde etiket,sertifika pasaport gibi belgeleri olmadığından geriye dönük olarak hakkını arayamamakta,parası,emeği ve zamanı boşa gitmektedir.

Yukarıda bahsedilen bu mağduriyetlerin  yaşanmaması için tohum,fide,fidan ve süs bitkilerinin  etiketli ve pasaportlu olarak, yetkili tohumluk bayileri yada yetkili üreticilerden alınması hususları,tüm ilgililere önemle duyurulur.

Kaynak: Tarım Pusulası


Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?