Şekerbank

Ayhan Barut'tan Meclis'te veteriner hekim çağrısı: "Veteriner hekimler de dahil edilsin"

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, veteriner hekimlerin şiddetten özlük haklarına kadar çok sayıda sorunla boğuştuğunu, uzun süredir çözüm beklediğini söyledi.
Tofidass

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, veteriner hekimlerin şiddetten özlük haklarına kadar çok sayıda sorunla boğuştuğunu, uzun süredir çözüm beklediğini söyledi. Meclis'te veteriner hekimler için çözüm çağrısı yapan Barut, sağlıkla ilgili gündemdeki yasal düzenlemeye veteriner hekimlerin de dahil edilmesini istedi.

"ÇOK ÖNEMLİ BİR GÖREVİ ÜSTLENİYORLAR"

Veteriner hekimlerin verdiği sağlık hizmetinin, sadece hayvan sağlığı ve refahına yönelik olmadığına dikkat çeken Ayhan Barut, "Aynı zamanda veteriner hekimler, hayvandan insana geçebilen zoonotik hastalıklara karşı halk ve çevre sağlığını koruyarak, sağlıklı hayvansal gıdanın çiftlikten sofraya kadar her aşamasından sorumludur. Bu yüzden tüm veteriner hekimler halk sağlığı adına kamu sağlığı hizmeti veren bir meslek grubunun saygın üyeleridir" dedi.

YASAL DÜZENLEME İSTEDİ

Tarla-bahçeden, çiftlikten sofraya kadar gıda güvenliği zinciri içerisinde veteriner hekimlik mesleğinin kilit derecede önemli bir role sahip olduğunu ifade eden Barut, şunları kaydetti:
"Hayvansal gıdaların üretimi ve denetiminde veteriner hekimler aktif görevdedir. Veteriner hekim kontrolünde yetiştirilen sağlıklı hayvanlardan elde edilen et, süt, yumurta ve bal gibi ürünler hijyenik ve uygun koşullarda üretilmesiyle halka arz ediliyor. Veteriner hekimler, sağlıklı ve güvenli gıda üretiminin yanı sıra hayvan sağlığı ve refahını koruyarak, güvenli, sürdürülebilir, çevreyi kirletmeyen besleyici gıda teminine öncülük ederler. Devletlerin temel görevi vatandaşlarının yeterli ve güvenli gıdaya erişimini ve dolayısıyla vatandaşlarının sağlıklı beslenmesini sağlamaktır. Bunun için hizmet eden, bazen şiddete kurban giden ancak özlük hakları iyileştirilmeyen veteriner hekimlerin sesini duyun! Meclis gündemine gelen sağlık camiasıyla ilgili yasal düzenlemeye veteriner hekimlerimizi de dahil etmelisiniz!"

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Tarımda motorin 10 lira olsunÖnceki Haber

Tarımda motorin 10 lira olsun

Tarım Üretici Enflasyonunda Yeni Rekor!Sonraki Haber

Tarım Üretici Enflasyonunda Yeni Rekor!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar