Şekerbank

Ali Cavit Oral

Ali Cavit Oral

11 Haziran 1948 - 22 Mayıs 1950 Tarım Bakanı

Ziraat mühendisi, siyaset ve devlet adamı. V. ve VI. Dönem Niğde, VII., VIII. ve X. Dönem Seyhan, XII. Dönem Adana Milletvekili - 17., 18. ve 26. Hükümet Tarım Bakanı (D. 1904, Adana – Ö. 9 Haziran 1983). Baba adı Mehmet Fikri, anne adı Fatma. Almanya Vürttemberg Hohenheim Yüksek Ziraat Okulu ile Berlin Siyasal Bilgiler Mektebi mezunu. Almanca ve az düzey Fransızca biliyor.

Ali Cevat Oral, eğitimini tamamladıktan sonra ziraat ve gazetecilikle uğraştı. Adana Belediyesi Azası, Adana Çiftçiler Birliği Reisi, Adana Pamuk Müstahsilleri Satış Kooperatifi Müdürü, Adana Halkevi Neşriyat Komitesi Reisi, Çiftçi, Sümerbank İdare Meclisi Üyesi olarak görev yaptı.

Cavit Oral, Adalet Partisi listesinden V. ve VI. Dönem Niğde, VII., VIII. ve X. Dönem Seyhan, XII. Dönem Adana Milletvekili seçilerek TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı. V. ve VI. Dönem TBMM Başkanlık Divanı Kâtip üyesi görev yaptı. 17., 18. ve 26. Hükümetlerde Tarım Bakanı olarak yer aldı. 9 Haziran 1983’te hayatını kaybetti. Evli ve 3 çocuk babasıydı.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar