Şekerbank

Kendi ektiği buğday sayesinde ekmeği 1 TLye satıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kendi ektiği buğday sayesinde ekmeği 1 TLye satıyor
Tofidass

Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, mülkiyeti belediyeye ait atıl durumdaki arazilere buğday ektiklerini belirterek, “Tohumdan una dönüşüm sürecinin her aşamasını kendi öz kaynaklarımızı kullanıp, halk ekmek fabrikası aracılığıyla da dar gelirli vatandaşların sofrasına 1 liradan ekmek ulaştırıyoruz” dedi.
 
Ürettiğini halkıyla paylaşan bir belediye anlayışının en önemli örneklerinden birini sahaya yansıttıklarını dile getiren Başkan Gürbüz, “Şehrin bütün kaynaklarını değerlendirip yine şehrimize sunuyoruz” ifadesini kullandı.
 
Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, toplamda 330 dekarlık atıl araziyi ilmik ilmik işleyerek tarım yapılabilir hale getirdiklerini söyledi.
 
Yapraklı Mahallesi’ndeki ekim çalışmalarına katılan Başkan Gürbüz, dünyada yaşanan gıda sorunu ve yükselen fiyatlara rağmen ekmeğin tanesini 1 liradan satmaya devam ettiklerini anımsattı.
 
Vatandaşlara sundukları bu desteği sürdürülebilir kılmak için vasıfsız alanları tarlaya dönüştürüp buğday ekerek, ekmeğin ham maddesi olan unu kendilerinin ürettiğini aktaran Gürbüz, “Topraklarımızın bereketini halkımız için değerlendiriyoruz” dedi.
 
Başkan Gürbüz, şöyle devam etti; “Dünyada yaşanan gıda kriziyle beraber artık tarım, tarımsal üretim çok daha önemli hale geldi. Dolayısıyla da Türkiye'nin en önemli tarım ovalarından biri olan Elbistan'da ekimi gerçekleştirilmeyen saha kalmasın diye belediye olarak öncelikle kendi arsalarımızı tarıma elverişli hale getirmeye çalıştık. Arkasından da vatandaşlarımıza bu anlamda her türlü araç gereç ve ekipmanımızla destek oluyoruz. Yaklaşık 330 dönümlük bir alanı bu sene ekim yapmış bulunmaktayız. Dünyadaki tarımsal krizin yaşandığı, gıda sorununun yaşandığı bir dönemde biz hem Elbistan'daki çiftçilerimize bu anlamda destek olmak hem de ülkemizdeki tüm yerel idarelere örnek olmak açısından büyük bir ekim gerçekleştirdiğimizi düşünüyorum. Dolayısıyla buradan elde etmiş olduğumuz buğdayla beraber de inşallah halk ekmeği vatandaşımıza çok daha ekonomik olarak sunmuş olacağız."
 
Yapraklı Mahallesi Muhtarı İskender Yılmaz da boş ve bataklık olduğu için kullanılmayan arazilerinin, belediyenin desteğiyle tarıma elverişli hale getirilerek ekonomiye kazandırıldığına işaret etti.

 

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Günyüzü Yaylasının su ihtiyacını güneş panelleri sağlayacakÖnceki Haber

Günyüzü Yaylasının su ihtiyacını güneş p...

Üreten kadınlar Büyükşehir’le güçleniyorSonraki Haber

Üreten kadınlar Büyükşehir’le güçleniyor

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar