Şekerbank
Harun Göksel

Harun Göksel

Mail: [email protected]

Su’dan işler, gün gelir bizi dişler!

Su’dan işler, gün gelir bizi dişler!

Sudan’da ABD, Çin gibi büyük ülkeler milyonlarca hektar alan arazileri tarım amacıyla kiraladıkları konuşuluyor. Biz de onlardan geri kalmamak adına yaklaşık 8 milyon dekar alanı tarım yapmak üzere kiralamışız. Bunlar güzel gözüken büyük projeler. Burada birkaç soru aklıma gelmiyor değil! Kendi ülkemizde yabancı şirketlere ne kadar arazi kiralamışız? ABD ve Çin girdikleri ülkelerde sadece tarım mı amaçlamışlar ki biz de onları taklit ediyoruz? Daha önce bu ülkelerin, Asya Afrika maceralarında yeraltı ve yerüstü zenginliklerinin yağmalanması yok mu?

Tarımın bütçesinden bahsetmiştim geçen yazımda. İki metrelik bir insana yarım metrelik bir kumaş takdir edilmiş ve bununla nerenizi örterseniz sorusunu gündeme getirmiştim ama ikinci soru olarak ta o yarım metrelik kumaşın nasıl kullanıldığının sorgulanması gerekmiyor mu? Yönetim kurulu başkanı ve diğerleri aldıkları rakamlar, her ne kadar inkâr edilse de Sayıştay raporlarına düşmüş. Benim burada sormak istediğim, hiçbir işe yaramayan bu projede verilen maaşlar, (ki insanların tek geliri de bu değil. Üst düzey yöneticiler var) bunlar geri talep edilebilecek mi? Devlet kararı mı denecek? Boşa giden benzeri diğer projelerin (elektrikli traktör gibi) harcamalarının akıbeti ne olacak? 

Ticaretle uğraşan zararı hep kendi cebinden karşılarken, devlette bu zarar kime fatura edilecek?

Elektrikli traktör sıkıntısında Sn. Vahit Kirişci’nin sözleri daha tazeliğini koruyor. Sudan sorununa, Sn. İbrahim Yumaklı’nın da bakış açısının farklı olduğunu düşünmüyorum.

Tabi, sadece Tarım bakanlığı kanadıyla da düşünülecek bir konu değil. Dışişleri bakanlığının sorumlulukları yok mu? Sudan’daki siyasi ortamı görmeleri gerekmiyor muydu? Ya da anlaşılmadık bir kararla herhangi bir ürünün ihracatına yasak getirmeyi bilen, ağaçların sökülmesine kadar giden süreçte dahil olan ticaret bakanlığı, bu işin neresinde sorularını sormak gerekmiyor mu? 

Herkes kendi yaptığından sorumlu olmak ister, ki bu doğaldır. Mesela yapılan iki Tarım şurasının sonuçlarını dönüp sorgulamak gerekmiyor mu? Biz ne karar aldık ne uygulamışız diye? Herkes ileriye dönük projelerini anlatıyor. Peki geriye dönüp muhasebe etmek gerekmiyor mu? 

Devlet devamlılık istiyor. Su’dan sebeplerle paramız boşa gitmesin.

Haksız mıyım?

 

Makale Yorumları

  • Ümit fırat turan08-12-2023 22:04

    Benim için devletin imkanlarını yanlış alanlarda çarçur edenlerle askerime polisime kurşun sıkanlar aynı.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar