Şekerbank

Geleceğin şefleri sürdürülebilir tarımı Akmerkez’de öğrenmeye devam ediyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Geleceğin şefleri sürdürülebilir tarımı Akmerkez’de öğrenmeye devam ediyor

Akmerkez, Usla Uluslararası Servis & Lezzet Akademisi ile geçtiğimiz yıl başlattığı iş birliği kapsamında Profesyonel Aşçılık ve Profesyonel Pastacılık- Ekmekçilik Programı öğrencilerini Terasta Tarım alanında ağırlamaya devam ediyor. Nisan ayında üçüncü dönem derslerinin başladığı program kapsamındaki teorik ve uygulamalı eğitimlerle, geleceğin şefleri şehrin merkezinde ekolojik yöntemlerle kendi gıdalarını yetiştirmeyi öğreniyor. Atığı azaltmanın en iyi yolu atılanın değerini anlamak….

2017 yılından bu yana EK BİÇ YE İÇ’le beraber sürdürdüğü Terasta Tarım projesi ile 750 metrekarelik bir alanı permakültür odaklı tarıma ayıran Akmerkez, geçtiğimiz yıl Usla Uluslararası Servis & Lezzet Akademisi ile başlattığı iş birliği kapsamında Profesyonel Aşçılık ve Profesyonel Pastacılık- Ekmekçilik Programı öğrencileriyle şehirde sürdürülebilir gıda üretiminin tekniklerini paylaşmaya devam ediyor. Nisan ayında üçüncü dönem derslerinin başladığı ve şehirde sağlıklı, keyifli ve sürdürülebilir bir hayat kurmak için faklı stratejilerin aktarıldığı programda, Akmerkez Terasta Tarım’ın Hikayesi, Permakültür Prensipleri, Toprak ve Kompost, Akuaponik ve Hidroponik Tarım, Agroekolojik Gıdaya Ulaşım ve Atıksız Mutfak konuları işleniyor.

Geleceğin şefleri, 22 Nisan’da gerçekleşen üçüncü dönemin ilk dersinde kentsel tarımın gastronomi ile yakın ilişkisinden yola çıkarak permakültür ilkeleri ve şehirde bahçecilik üzerine bir teorik anlatımla programa giriş sağladı. Ardından öğrenciler malçlama, sulama, aromatik bitkilerin ve yeşilliklerin hasadı gibi rutin bahçe bakımı işlerine katılarak uygulamalı eğitim aldı.  29 Nisan ve 13 Mayıs tarihindeki derslerde ise toprağın özelikleri, kompost yapımı ve suda tarım konularına giriş yapıldı, bu konularda uygulamalar gerçekleştirildi ve rutin bahçe işleri tamamlandı. Programın ana hedefi, gastronomide kalıcı bir yer edinmiş olan ‘tarladan sofraya’ akımını şehir ortamında çalışacak şefler için gerçekçi hale getirmek; restoran mutfaklarında kullanılan ürünlerin nasıl yetiştirildiği konusunda bilgi ve deneyim sağlayarak, yerel coğrafyada ve ekolojik şartlarda üretilmiş malzemelerin değeri konusunda bilinci arttırmak.

Akmerkez Terasta Tarım alanında gerçekleşecek eğitimlerin devamında, öğrenciler mutfak atıklarının toprağı zenginleştiren komposta dönüştürülmesi, zararlılarla kimyasal ilaç kullanmadan mücadele, akuaponşk ve hidroponik sistemler, mikroyeşillik üretimi, fermentasyon, atıksız mutfak konuları da dahil olmak üzere, şehirde doğayla uyum içinde, sürdürülebilir bir yaşam kurmak için şeflerin önderlik yapabileceği birçok konuyu işleyecek.

Terasta Tarım Hakkında

Akmerkez, 2017 yılında şehirde de kendi gıdanmızı yetiştirmenin mümkün olduğunu göstermek amacıyla Üçgen Teras’ta bulunan 750 metrekarelik alanını sürdürülebilir kentsel tarım uygulamalarına ayırdı ve Terasta Tarım projesini hayata geçirdi. Şehrin merkez noktalarından birinde, plazalar arasında kalmış bir alanın bile uygun şartlar sağlandığında biyoçeşitlilik açısından zengin, verimli bir bostana dönüşebileceğini gösteren proje, doğayla mücadele etmek yerine doğayla beraber hareket edince, şehirde sağlıklı, keyifli ve sürdürülebilir bir hayatın mümkün olabileceğine işaret ediyor. Onlarca çeşit bitki ve onların çevresinde oluşan ekosistemle, bu bostanda insanın da dahil oluğu sürdürülebilir bir döngü kurulması amaçlanıyor.  Böylece ekolojik ve sosyal bir misyona ayrılan kaynağın şehirdeki hayat kalitesine olumlu etkisini dileyen herkesin gelip görebileceği bir örnek yaratılıyor. Akmerkez Terasta Tarım alanında gönüllü olarak çalışmak isteyenler [email protected] adresine başvuruda bulunabilir.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Gelecekte 10 Milyar İnsanı Besleyebilmek İçin Tarımda Teknolojiyi Etkin Kullanmak ŞartÖnceki Haber

Gelecekte 10 Milyar İnsanı Besleyebilmek...

Çalıkuşu Kooperatifinden İl Müdürüne ZiyaretSonraki Haber

Çalıkuşu Kooperatifinden İl Müdürüne Ziy...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar