Şekerbank

Kurbanlık Hayvan Sevklerine Yol Denetimi Yapılıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kurbanlık Hayvan Sevklerine Yol Denetimi Yapılıyor
Tofidass

Yalova İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yaklaşan Kurban Bayramı öncesi yapılan kurbanlık hayvan sevkiyatlarının kontrolleri devam ediyor.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada; “Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde, büyük şehirlerin kurbanlık hayvan ihtiyacını karşılamak üzere iller arası hayvan hareketlerinin en üst seviyeye çıkması kaçınılmazdır. İller arasında hayvan hareketlerinin artması aynı zamanda salgın ve bulaşıcı hayvan hastalıklarının yayılma riskini artırmaktadır. Bu nedenle kurbanlık olarak sevk edilecek büyükbaş ve küçükbaş hayvanların sağlık ve teknik açıdan belli kriterleri yerine getirmesi zorunludur. Yıl içerisinde Şap aşıları yapılmış büyükbaş hayvanlar ile koyun-keçi vebası aşısı yapılmış küçükbaş hayvanların kurbanlık olarak sevkine izin verilecektir.

Şartları uygun hayvanların il içi nakillerinde, büyükbaş hayvanlarda pasaport, küçükbaş hayvanlarda ise nakil belgelerinin, il dışına sevk edilecek büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda ise nakil esnasında veteriner sağlık raporu bulundurulması zorunludur.

İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimizde görevli Veteriner Hekim ve Veteriner Sağlık Teknisyenleri tarafından, Bursa Kocaeli   karayolu başta olmak üzere farklı güzergâhlarda kolluk kuvvetleri ile birlikte yol kontrolleri yapılmaktadır. Yol kontrollerine Kurban Bayramı süresince yoğunlaştırılarak devam edilecektir.

Yol kontrollerinde belgesiz (veteriner sağlık raporu, pasaport, nakil belgesi), kulak küpesi olmayan hayvanları naklettiği tespit edilen hayvan ve araç sahiplerine idari para cezası uygulanacaktır. Vatandaşlarımızın zor duruma düşmemesi ve salgın hayvan hastalıklarının yayılmasının önlenmesi adına hayvan sevk kurallarına mutlaka uyulması rica olunur” ifadelerine yer verildi.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Enginar cennetinde renkli festivalÖnceki Haber

Enginar cennetinde renkli festival

2023 Dönemi Hububat Alım Fiyatları Belli OlduSonraki Haber

2023 Dönemi Hububat Alım Fiyatları Belli...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar