Şekerbank

Denizli Çoban Yıldızını Seçti

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Denizli Çoban Yıldızını Seçti

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinde hayvanların bakımı, beslenmesi, barınması çobanların çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi amacıyla, İlçe Tarım Müdürlükleri tarafından eğitimler verilerek çobanlar bilinçlendirilmeye çalışılmaktadır. Denizli İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından 4 bin 200 çobana ulaşılarak eğitim çalışmaları sonuçlandırılmış ve bu eğitimler neticesinde ÇOBAN YILDIZI adı altında yarışma düzenlenerek 19 ilçeden katılım sağlayan 32 çoban yarışmacı yarı finale kaldı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda yapılan yarı final yarışması sonucunda 8 çoban Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezinde yapılan final yarışmasına katılmaya hak kazandı.

Gerçekleştirilen etkinliğe Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman ZOLAN, Vali Yardımcısı Erkan KAÇMAZ, AK Parti İl Başkanı Yücel GÜNGÖR, Denizli İl Tarım ve Orman Müdürü Şakir ÇINAR, Baklan Belediye Başkanı Yusuf GÜLSEVER, Tavas Belediye Başkanı Hüseyin İNAMLIK, Orman Bölge Müdürü Ahmet ÜÇGÜL, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kadir ÖZDEMİR, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesinden Prof. Dr. İbrahim CEMAL, Prof. Dr. Orhan KARACA, Denizli Kurum Müdürleri, İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri personeli, STK, Birlikler ve Oda Başkanları ile çok sayıda davetli katılım sağladı.

Düzenlenen yarışma halk sanatçısı Şerif Ulu’nun saz dinletisi ile saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra başladı. Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Hakan BOLAT açılış konuşmasında katılım sağlayan herkese teşekkür ederek programın içeriği hakkında bilgiler verdi.

Denizli İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kadir ÖZDEMİR, birliğin faaliyetleri ve çalışmaları hakkında katılımcılara bilgi vererek; “Yaptığımız projelerde bize destek veren, bize omuz veren değerli Tarım İl Müdürüm Şakir ÇINAR’a, Müdürüm nezdinde tüm İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeline ve maddi manevi her konuda kapısını çalabildiğimiz sıkıntımızı derdimizi anlatabildiğimiz ve derdimize derman olmayı kendine görev edinmiş Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman ZOLAN’a teşekkür ederim.” dedi.

Yarışma öncesinde konuşan, Denizli İl Tarım ve Orman Müdürü Şakir ÇINAR; “Biz Devletimizle, Milletimizle ve Belediyemiz ile üreticimizin ve çobanlarımızın yanındayız.

Denizli çok güçlü 125 çeşit ürünün yanında yaklaşık 740 bin küçükbaş 270 bin civarında büyükbaş hayvan varlığına sahip. Türkiye’den AB’ye süt ve süt ürünleri ihraç eden bir şehiriz ve birçok konuda bizim birinciliğimiz var bunları böyle saatlerce saymakla bitiremeyiz ama küçükbaş için buradaki üreticilerimiz nazarında şunu söylemek lazım. Malum ülkemizde ürettiklerimiz ve tükettiklerimiz açısından baktığımızda 80 milyonun üzeri bir nüfus ve bir o kadar turist ciddi bir gıda arzı yapmamız gerekiyor. Tarım Bakanlığı’nın en önemli vazifesi de sağlıklı, güvenilir gıda arzının sağlanması. Bizde bunun için küçükbaş yetiştiricisini önemsiyoruz. Dünya et arzını domuz ile çözüyor. Biz domuz yiyemeyeceğimize göre küçükbaşı üretmemiz gerekiyor. Küçükbaşı üretecek insanlarda burada. Bugün sorunlarını dinlemek dertlerini dinlemek için yaptığımız projede de sona gelmiş bulunuyoruz.

Biz neler yaptık. Devlet bütçesinden desteklerimiz var son 20 yılda Denizli’de 4 milyar liranın üzerinde üreticimizin cebine doğrudan destekleme verdik. Sadece 2022 yılında 700 milyon liranın üzerinde doğrudan destek verildi. Geçtiğimiz yıl 12 bin lira olan çoban desteği bu yıl 30 bin liraya çıkarıldı. Yine Anaç Koyun Keçi desteği 50 lira idi 100 liraya çıkarıldı. Bunları tek tek sayarak bitiremeyiz.

Bugün buradayız sekiz yarışmacımız var. Biz sadece yarışmak için değil, amacımız kaynaşmaktı. Buraya geldiğinizden dolayı bu oturuma verdiğiniz destekten dolayı teşekkür ediyorum. Siz bugün burada verdiğiniz bu destekle beni bundan sonra yapacağımız projeler için cesaretlendirdiniz. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Zolan’a ve Denizli ili Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kadir Özdemir’e bu projede ve bugüne kadar Tarım İl Müdürlüğü olarak yaptığımız tüm projelerde gerek maddi gerek manevi tüm desteklerini bizden esirgemedikleri için teşekkür ederim.” dedi.

Tarım ve hayvancılığa verdiği desteklerle örnek olan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman ZOLAN; tarıma verilen destekleri aktardı, “Ülkemi daha ileriye ve güzele götürmek isteyen, üreten, derdi vatan, bayrak olan yörüklerimizle buluştuk. Denizli’nin 2014 yılında büyükşehir statüsü kazanmasıyla birlikte kent genelinde kırsal kalkınmaya yönelik birçok destek verdik. Tarımla, üreticimizle, çiftçimizle bir olup en üst seviyede destek vermeye gayret ediyoruz. Tarımda, üretimde daha da üstü seviyelere geldik. Üreticilerimizin en az masrafla daha fazla üretim yapması noktasında her zaman yanında olacağız. Sizlerden, Birliklerimizden, Ziraat odalarımızdan ve İl Müdürlüğümüzden gelen taleplerle Belediye Başkanlarımızla beraber Büyükşehir Belediyesi olarak tüm üreten kardeşlerimiz ile el ele verip daha iyiye daha güzele gitmeye gayret ediyoruz.” dedi.

Yarışma sonunda Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından yarışmada 1. olan Serinhisar İlçesinden İlyas KOYUN’ a 5 Baş Koç, 2. olan Baklan İlçesinden Fatma AYDOĞDU’ ya 3 Baş Koç, 3. olan Pamukkale İlçesinden Hüseyin Çağdaş ERUL’ a ise 2 Baş Koç ödül verildi. Ayrıca finale kalan tüm yarışmacılara çeşitli hediyeler verildi.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kivi Yetiştiricileriyle Kahverengi Kokarca Toplantısı YapıldıÖnceki Haber

Kivi Yetiştiricileriyle Kahverengi Kokar...

Huzur Hakkı İçin Değil, Gıda Hakkı İçin UğraşınSonraki Haber

Huzur Hakkı İçin Değil, Gıda Hakkı İçin...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar