Şekerbank

"Türk Tarımındaki Başarıları Anlattım"

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
"Türk Tarımındaki Başarıları Anlattım"
Tofidass

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, "Türkiye sağlıklı gıda üreten bir ülkedir. Topraklarımızdaki kirlilikler ve gübre, ilaç kalıntıları tüm AB ülkelerinden çok daha az seviyededir. Bundan dolayı Türkiye'nin kendini bu konuda daha iyi pazarlıyor, daha iyi anlatıyor ve bunu da fiyata yansıtıyor olması lazım" dedi.

Bakan Pakdemirli, bu yıl 12'incisi düzenlenen "Dünya Gıda ve Tarım Forumu" kapsamında bulunduğu Berlin'de Türk gazetecilerle bir araya geldi. Türkiye Berlin Büyükelçiliğinde düzenlediği basın toplantısında Forum kapsamında yaptıkları çalışmaları anlatan Pakdemirli, Türkiye'nin GDO'lu ürün üretmediğini belirterek, Türkiye'nin sağlıklı gıda üreten bir ülke olduğunu, Türkiye'nin topraklarındaki kirlilik, gübre ve ilaç kalıntılarının tüm AB ülkelerinden çok daha az seviyede olduğunun altını çizdi.

"TÜRK TARIMINDAKİ BAŞARILARI ANLATTIM"

Almanya, AB Tarım Komiseri, FAO Direktörü, Romanya, Azerbaycan, Kırgızistan, Hırvatistan başta olmak üzere 17 ülke tarım bakanı ve 20'den daha fazla görüşme yaptığını dile getiren Pakdemirli, bu seneki Forum'un konusunun tarım ticareti ve tarımın ticaretle nasıl kalkındırılacağı olduğunu söyledi.

Pakdemirli, Forum'da lojistik ve kırsal kalkınmanın ön planda olduğunu, genç çiftçilerin, aile işletmeleri ve kadınların üzerinde durulduğunu ifade ederek, "Tarımın bir memleket meselesi olduğunu, tarımın savunma sanayinden daha önemli olduğu konusunun altını çizdim. Toplantıda 70 kadar bakan vardı, onlar da bu konuya hak verdiler. Bakanlara Türkiye olarak şöyle bir uyarı yaptım; pilot çalışmalardan kurtulun, teşhisleri bir kenara bırakalım, çünkü dünyada tarımdaki ve ticaretteki problemlerin teşhislerinin hepsi tamamlanmıştır, artık tedaviye geçmemiz gerekiyor. Bizim bir nevi cerrah olduğumuzu anlattım, teşhisin ötesinde tedaviler yapmamız gerektiğini anlattım" diye konuştu.

Forumda orman yangınlarına dikkat çektiğini belirten Bakan Pakdemirli, "Biz bu konuda ülkemizin başarılarını anlattık. Yangınlarla mücadele konusunda teşkilatımızın birinci olduğunun altını çizdik" şeklinde konuştu.

"TÜRKİYE 5 MİLYON MÜLTECİYE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR"

Bakan Pakdemirli, "Geleceğe Nefes" programını diğer ülkelerin bakanlarına anlattığını, bu projenin Türkiye'nin sınırları dışına taşınması konusunda diğer ülkelerle hemfikir kaldıklarını dile getirdi.

Kapanış oturumunda özellikle Suriyeli göçmenlerden bahsettiğini kaydeden Pakdemirli, "Konuşmamda 3,7 milyon Suriyeliden bahsettim, Türkiye'nin 5 milyon mülteciye ev sahipliği yaptığını ve milli geliri ile karşılaştırıldığında dünyanın en cömert ülkesi olduğunu, göç kaynaklı çıkan sorunlara ve bundan dolayı ortaya çıkan gıda, beslenememe ve yerinden yurdundan olma sorunlarına bir şekilde çözüm bulmamız gerektiğini, çözümü sadece yakındaki ülkelerin değil, coğrafya uzaklığından bağımsız tüm ülkelerin bu çözümlere katkıda bulunmaları gerektiği, hatta gelişmiş ülkelerin bu konularda katkılarında büyük eksiklikler olduğunun altını çizdim" ifadelerini kullandı.

"FAO İLE 'GIDANI KORU' KAMPANYASI BAŞLATACAĞIZ"

Bakan Pakdemirli, 2020 yılında BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile "Gıdanı Koru" isimli bir kampanya başlatacaklarını ifade ederek, "Gıdadaki israflardan kurtulmamız gerekiyor. Dünyada her üretilen üç gıda maddesinden bir tanesi henüz bozulmamışken atılma durumu ile karşı karşıya kalıyor. Ama her dokuz kişiden birinin de aç olduğunu biliyoruz. Gıdayı atma ile ilgili ülkeler ne kadar zengin olursa olsun böyle bir lüksümüz olmadığından temaslarımızda bahsettik. Gıdanı Koru kampanyası ile Türkiye'de de önemli ses getirme ve tasarruf yapma amacı taşıyoruz" diye konuştu.

"BİN 700'DEN FAZLA TARIMSAL ÜRÜN İHRAÇ EDEN BİR ÜLKEYİZ"

Ekonomik dalgalanmalar ve iklim değişikliğinin dünya tarım sektörü üzerinde olumsuz etkilerine rağmen Türkiye'de tarım ve gıda sektörünün aralıksız büyüyerek bir başarı hikayesi yazdığını belirten Pakdemirli, "Bu başarımızı da dünya ülkeleriyle de paylaşma imkanımız oldu. Bu başarının daha da ileriye taşınması gerekiyor, çünkü önümüzde hem bir nüfus artışı ve hem de iklim koşullarının daha da sert geçmesi bekleniyor. Türkiye bin 700'den daha fazla tarımsal ürünü ihraç eden bir ülke olarak inşallah bundan sonra daha fazla tarımsal ticaretini artıran, uluslararası işbirlikleriyle başarısını çok daha ileriye taşıyan, Türk çiftçisinin gururla ürettiği ürünleri daha iyi pazarlayabilen bir ülke haline gelecektir" dedi.

Alman çiftçilerin hükümetin tarım politikalarını eleştiren eylemlerinin hatırlatılması üzerine Bakan Pakdemirli, "Bütün ülkelerde her konuda demokratik bir hak olarak protestolar yapılabilir. Buradaki çiftçilerin bunu yapmasını anlayabiliyorum. Buradaki asıl mesele tarım ilaçlarının gereğinden fazla kullanılması, doğanın biraz daha tahrip edilmesi sebebiyle bu konuda çiftçilere karşı verilen hükümetin bir mücadelesi var. Çiftçiler bugünkü kazançlarını düşünerek, tarım ilaçlarının kullanımdan kalkmasına karşı çıkıyorlar gibi görünüyor, iklim değişiklikleri ve diğer konularda da buradaki çiftçilerin zorlandığını kabul etmek gerekiyor. Alman mevkidaşım protestocularla görüştüklerini anlattı, keşke bu protestoyu yapan çiftçileri de davet etseydi, bizde onlarla beraber olsaydık konuşsaydık" şeklinde konuştu.

"GELECEK NEFES'LE 13,2 MİLYON FİDAN DİKTİK"

Bakan Pakdemirli, "Gıdanı Koru" kampanyasına "Geleceğe Nefes" kampanyasında olduğu gibi vatandaşların sahiplenmesini istediklerini belirterek, ana amaçlarının netice elde etmek olduğunu söyledi. Pakdemirli, "Geleceğe Nefes"te 1 milyon dikebilir miyiz? Dedik ama aynı gün 4 saat içinde 13,2 milyon ağaç diktik. Burada da hedef koyacağız, şu kadar tasarrufta bulunabilir miyiz, şu kadar gün evimizdeki çöpe herhangi bir gıda girmeyebilir mi diye iddialı hedefler ortaya koyacağız. Vatandaşlarımızın bu kampanyaya sahip çıkmasını bekleyeceğiz" dedi.

"TÜRKİYE'DE GDO'LU ÜRÜN ÜRETİLMİYOR, PAZARLAMADA BUNUN KARŞILIĞINI ALMALIYIZ"

Türkiye'nin GDO'lu ürün üretmiyor olmasını uluslararası pazarlarda pazarlanması gerektiğini söyleyen Pakdemirli, "Bunun bir bedeli var, Türkiye bu bedeli ödüyor, bunun karşılığını da fiyat olarak alması lazım. Türkiye sağlıklı gıda üreten bir ülkedir. Topraklarımızdaki kirlilikler ve gübre, ilaç kalıntıları tüm AB ülkelerinden çok daha az seviyededir. Bundan dolayı Türkiye'nin kendini bu konuda daha iyi pazarlıyor, daha iyi anlatıyor ve bunu da fiyata yansıtıyor olması lazım. Sadece organik ürün değil, iyi tarım uygulamalarını da çok iyi anlatıyor olmamız lazım. Bu ürünleri pazarlarken de bunun karşılığını alıyor olmamız lazım" diye konuştu.

-YANGIN SÖNDÜRME UÇAĞI KONUSU

Bakan Pakdemirli, Türkiye'nin yangın söndürme uçağı ihtiyacı konusunda gelinen aşamanın sorulması üzerine de şunları kaydetti:

"Biz bu süreci Savunma Sanayine devrettik. Yakın bir zamanda bir ihaleye çıkılacak. Rusya burada önemli bir aday ama Rusya'nın dışında bazı adaylar var. Japonya, kanada ve diğer ülkeler. İhalenin akabinde de bir karar alınacak." 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bakan Pakdemirli, Berlin’de Tarım Bakanları Zirvesi’ne KatıldıÖnceki Haber

Bakan Pakdemirli, Berlin’de Tarım Bakanl...

Türkiye’de Gıda İsrafının 300 Milyarı Geçtiği Tahmin Ediliyor!..Sonraki Haber

Türkiye’de Gıda İsrafının 300 Milyarı Ge...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar