Şekerbank

Tohum değişim ve destekleme günü etkinliği büyük ilgi gördü

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Tohum değişim ve destekleme günü etkinliği büyük ilgi gördü
Tofidass

Bolu Belediyesi ile Tohum Takas Topluluğu’nun iş birliğinde düzenlenen ‘Tohum Değişim ve Destekleme Günü’ etkinliğinin 2’ncisi bugün gerçekleştirildi. Etkinlikte Tohum Takas Topluluğu ile Bolu Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün ortak çalışması sonucunda elde edilecek mevsimine uygun fidelerin, deprem bölgelerindeki tarımın yeniden canlandırılması amacıyla bölge çiftçisine gönderileceğinin duyurusu da yapıldı.

Başkan Özcan’ın talebiyle, il genelinde tarımsal üretimi desteklemek ve ata tohumlarının gelecek nesillere sağlıklı şekilde ulaştırılmasını sağlamak amacıyla Bolu Belediyesi ile beş yıldır iş birliği içerisinde çeşitli çalışmalar yürüten Tohum Takas Topluluğu, kayıtlı üreticileri aracılığıyla Bolu biberi ve kara kabak gibi şehre özgü yok olmaya yüz tutmuş ata tohumlarına yeniden hayat veriyor. Bolu ve çevre illerindeki ata tohumu üreticileriyle, vatandaşları bir araya getirmek amacıyla düzenlenen Tohum Değişim ve Destekleme Günü Etkinliği 6 Mart Pazartesi Günü (Bugün) Bolu Belediyesi binasının önünde gerçekleştirildi.

Etkinlik hakkında bilgi veren Bolu Belediyesi Başkan Yardımcısı Rasim Özdemir, “Bu yıl etkinliğimizin ikincisini düzenliyoruz. Biz, göreve geldiğimizden bugüne tarıma ve ata tohuma çok önem veriyoruz. Türkiye’nin en önemli kooperatifine sahibiz. Tohum Takas Topluluğu ile birlikte organizasyonumuzu gerçekleştirdik. Ata tohumlarımızı insanlarımız birbirleriyle takas ediyorlar. Onlardan elde ettiğimiz ürünleri de mevsimi geldiğinde geri alarak tekrardan tohumlandırma çalışmasıyla üretimini devam ettireceğiz” şeklinde konuştu.

BOLU BELEDİYESİ DEPREM BÖLGELERİNDEKİ ÇİFTÇİLERE FİDE DESTEĞİ SAĞLAYACAK

Türkiye’nin özellikle Batı Karadeniz Bölgesi olmak üzere dört bir tarafından toplanan tohumlarla çoğaltma işlemi gerçekleştiren Tohum Takas Topluluğu, Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin ardından, depremzede illerin çiftçilerini de desteklemek amacıyla çalışma başlatılacağını duyurdu.

Bolu Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Kübra Coşkun yaptığı konuşmasında, “6 Şubat’ta derinden etkilendiğimiz ağır iki deprem yaşadık. Kentin ayağa kaldırılması noktasında biz de Bolu Belediye Başkanımız Sayın Tanju Özcan’ın bize göstermiş olduğu desteklerle beraber seralarımızda tohumlarımızın ekimine başladık. Zamanı geldiğinde deprem bölgelerindeki iklim ve toprak şartlarına uygun şekilde ürettiğimiz fidelerimizin gönderimini sağlayacağız. Bunun için 500 bin fide üretimine başladık” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN DOĞAN, “BELEDİYEMİZ TÜM İLLERE ÖRNEK OLUYOR”

Bolu Tohum Takas Topluluğu Başkanı Canan Doğan ise, 17 Senedir çeşitli bölgelerde ata tohumlarının kaybolmaması noktasında çalışma yürüttüklerini belirterek, “Çayırköy’deki bebek ormanında iki dönüm arazi üzerinde çalışıyoruz. Yok olmakta olan sebzelerimizi de çoğaltıyoruz. Biz, bu yıl belediyemizle, Kübra Hanım’la, Rasim Beyin muazzam destekleriyle, Tanju Başkanımızın destekleriyle ürünlerimizi arazide çoğalttık. Dağıtımımızı da bugün yapıyoruz. Bu tohumları önümüzdeki yıl deprem bölgesindeki tarım alanlarına götürüp teslim edeceğiz. Orada çoğalmalarını sağlayacağız. Kısacası ata tohumlarına sahip çıkmak milli bir görevdir. Tohumuna sahip çıkmazsan eğer, başkalarına bağımlı yaşarsan ‘biz bağımsızız diyemezsiniz’ Belediyemiz tüm illere örnek olan bir destek sağlıyor bu konuda. Başka illerin belediyelerine de aksetmiş durumda bu ilgi. Teşekkür ediyorum” dedi.

Tarımsal birçok çalışmaya imza atan Bolu Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ile Köroğlu Tarımsal Ürünler Kooperatifi’nin de stant açtığı etkinlikte yerli tohumlar tüketiciyle buluştu.

Etkinliğe Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın değerli eşi Meral Acar Özcan, başkan yardımcıları, daire müdürleri, çok sayıda vatandaş katıldı.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Göknur Gıda Halka Arzına Rekor TalepÖnceki Haber

Göknur Gıda Halka Arzına Rekor Talep

Zeytin Ağacı Budama Kursları Yoğun İlgi GörüyorSonraki Haber

Zeytin Ağacı Budama Kursları Yoğun İlgi...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar