Şekerbank
Tofidas1

Tarım ve gıda gazeteciliğinin önemi her geçen gün artıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Tarım ve gıda gazeteciliğinin önemi her geçen gün artıyor
Tofidas3

Tarım ve gıda gazeteciliğinin önemi her geçen gün artıyor. Bu çerçevede sektöre ilişkin uluslararası gelişmeler ve işbirliği çalışmaları da ayrı bir değer kazanıyor. Tarım Gıda Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TAGYAD) olarak 2-4 Mayıs 2018 tarihlerinde İstanbul'da Grand Cevahir Hotelde 6. Gıda Güvenliği Kongresi ile aynı zamanda gerçekleştirdiği "Ortadoğu Tarım Gazetecileri Forumu" bu bağlamda bir ilki oluşturdu. Gerek yönetim kurulu gerekse dernek üyelerinin yoğun çabalarıyla bir yandan Ortadoğu ülkelerinden gelen çok sayıda tarım gazetecisi dostularını en iyi şekilde ağırlamaya, diğer yandan da ülkemizi en etkin biçimde tanıtmaya çalıştı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının destekleri ve Uluslararası Tarım Gazetecileri Federasyonu (IFAJ) işbirliği ile düzenlenen Forum'da tarım ve gıda gazeteciliğini uluslararası ölçekte tartışmaya açıldı. Ortadoğu ülkelerinde bu alanda yapılabilecek ortak çalışmalar üzerinde durduk. Eksik ve yanlış bilgilenmenin yol açtığı bilgi kirliliği konusunda çözüm önerilerini ele alındı.

FORUM SONUÇLARI

Tarım Gıda Yazarları ve Gazetecileri Derrneği (TAGYAD) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Uğural yaptığı açıklamada; Esas itibarıyla Forum sonuçlarının üç ayrı yönüyle değerlendirilmesinin gerektiğini düşünüyoruz. Birincisi tarım gazeteciliğinin en önemli işlevinin "Bilgi Seferberliği" (Knowledge Mobilisation) yaratmak, başka ifadeyle çiftçi ile diğer tüm sektörel paydaş ve bileşenler arasında doğru ve etkin haberleşmenin sağlanması açısından köprü rolü oynamak. İkincisi tarım gazeteciliğinin (Agricultural Journalism) yakın gelecekte işlev ve öneminin giderek artmasıyla birlikte bu alanda faaliyet gösteren herkesin bilgi ve fikir düzeyini geliştirmesini desteklemek. Üçüncüsü ise Türkiye'de "Tarım ve Gıda Gazeteciliği Sertifika Programı" oluşturabilmek için girişimlerde bulunmak. 

Bu arada son maddenin Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesinin değerli öğretim üyelerinden Prof. Dr. Barbaros Özer tarafından önerildiğinin altını çizmek isteriz. Söz konusu Sertifika Programı fikrinin uluslararası etkinliğimize büyük güç veren IFAJ Başkanı Owen Roberts ve Yönetim Kurulu Üyesi Hugh Maynard'ın da yakın ilgisiyle karşılanmış olması çok sevindirici olmuştur. TAGYAD, önümüzdeki dönemde yurt içi çalışmalar ile birlikte yeni yurt dışı projelere ağırlık vermeye devam edecektir.

GIDA GÜVENLİĞİ KONGRESİ

Forum programının dışında konuklarımız 6. Gıda Güvenliği Kongresinin oturumlarına da katılma imkanı buldu. Konuklarımızca toplantıların içerik ve konuşmacı bakımından çok üst düzeyde olduğunun vurgulanması bizleri ayrıca gururlandırdı. Dolayısıyla Gıda Güvenliği Derneğini ve bu dünya çapında organizasyonu büyük bir başarıyla gerçekleştiren dostlarımızı yürekten kutluyoruz." dedi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Yalova'da 9. Tarım Ve İnsan Fotoğraf Sergisi AçıldıÖnceki Haber

Yalova'da 9. Tarım Ve İnsan Fotoğraf Ser...

Fındıkta Kahverengi Koşnil ZararlısıSonraki Haber

Fındıkta Kahverengi Koşnil Zararlısı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar