Reklamı Geç
Tarfin
Şekerbank
Tofidas1

Samsun’da Meyve Sinekleriyle Mücadele De Yüzde 95 Başarılı Sonuç Alındı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Samsun’da Meyve Sinekleriyle Mücadele De Yüzde 95 Başarılı Sonuç Alındı
Tofidas3

Samsun’un İlkadım ve Atakum ilçelerinin arasında kalan Kürtün çayı civarında yıllık 2000 tonun üzerinde meyve üretimi yapılan 650 dekar alandaki 100 çiftçiye Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından 2500 adet biyoteknik mücadele tuzakları dağıtıldı.

Dağıtım töreninde konuşan Tarım ve Orman İl Müdür Vekili Bayram Ay, çiftçilerin diğer kültürel tedbirlerle birlikte Akdeniz sineği başta olmak üzere tüm meyve sineklerinden kimyasal ilaç kullanmadan korunacaklarını, bu vesileyle ilaç maliyetlerinden kurtularak güvenilir meyve üretimi gerçekleştirebileceklerini söyledi.

Programda çiftçilerle görüş alışverişinde bulunan İl Müdür Vekili Bayram Ay, İl Müdürlüğünün 2018 yılında Akdeniz meyve sineği ile mücadele başta olmak üzere tüm meyve sineklerine karşı yürüttüğü gözlem ve denemelerin %95 başarılı sonuçlar verdiğini, bu nedenle Bakanlık kaynakları kullanılarak bu projenin hayata geçirildiği dile getirildi. Bu proje kapsamında meyve üreticilerinin yoğun bir eğitim ve yayım programına tabi tutularak özellikle bu bölgede meyveciliğin minimum ilaç kullanılarak yapılmasını amaçladıklarını söyledi.

2018 yılında yaklaşık 650 dekar alanda 1000 ton şeftali başta olmak üzere Armut, Trabzon Hurması, İncir, Ayva, Elma, Çilek, Kiraz, Vişne ürünümüz Akdeniz Meyve Sineği başta olmak üzere diğer meyve sineklerinin zararıyla pazar değerini yitirdiğini söyleyen Bayram Ay, Akdeniz meyve sineği zararlısının sadece Türkiye'de değil dünya genelinde de önemli bir sorun olduğuna dikkat çekti.

Özellikle Meyvecilik üretimi yapan çiftçilerle bu konuda yakın istişare içinde olduklarını dile getiren İl Müdür Vekili Bayram Ay, çalışmada yoğun emek sarf eden İl ve İlçe Müdürlüklerinde görev yapan teknik personellere teşekkür etti.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Patates Üreticileri İthalatın Kendilerine Zararı Olduğunu BelirtiyorÖnceki Haber

Patates Üreticileri İthalatın Kendilerin...

Bu Domatesleri Görenler ŞaşırıyorSonraki Haber

Bu Domatesleri Görenler Şaşırıyor

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Tarfin