Şekerbank

Kadın Çiftçi Akademisinde Süt Sığırcılığı Anlatıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kadın Çiftçi Akademisinde Süt Sığırcılığı Anlatıldı
Tofidass

Tarımın en önemli unsurlarından olan çiftçi kadınların potansiyelinin ve tarımsal üretimdeki etkinliklerinin artırılması, toplumsal statülerinin geliştirilmesi için Türkiye'de bir ilk olarak Antalya'da kurulan Kadın Çiftçi Akademisi'nde 19. ders Döşemealtı ilçesinin kadın çiftçilerinin yoğun katılımıyla Döşemealtı Belediyesi Toplantı Salonunda gerçekleşti.

Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, Akdeniz Üniversitesi, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Antalya Şube Başkanlığı, TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu ve Döşemealtı Belediyesi işbirliği ile kurulan akademi kapsamında 19.ders çok sayıda kadın çiftçinin katılımıyla Döşemealtı Belediyesi Salonunda gerçekleşti. Kadın Çiftçi Akdemisi'nde bugün kadın çiftçilere Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden Veteriner Hekim Cuma Mercan tarafından Süt Sığırcılığı konusu anlatıldı. Akademili kadınlara hayvanların barınma şartlarının nasıl olması gerektiği, hayvan bakımı ve beslenmesinde dikkat edilecek hususlar, ağız sütünün önemi gibi konular anlatıldı.

2020 yılı Nisan ayına kadar sürecek eğitimlerde kadın çiftçilere; toprak verimliliği ve bitki besleme, iyi tarım uygulamaları, gelir-gider ve maliyet hesapları, kooperatifçilik, tropik meyve yetiştiriciliği, bitki üretiminde atık yönetimi ve kompost yapımı, arıcılık, süt ve süt ürünleri, gıda ürünleri hazırlama ve hijyen, sosyal tarım, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kişisel gelişim gibi konular eğitimler veriliyor.

Eğitimlerin sonunda kadın çiftçilere "Katılım Sertifikası" verilecek ve Döşemealtı Belediyesi tarafından yapılacak satış yeri veya pazar yerlerinde ürettikleri ürünleri pazarlama olanağı sunulacak. Projenin sonunda kadın çiftçilerin ekonomiye ve toplumsal hayata daha güçlü bir biçimde katılım sağlamaları bekleniyor.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Boztekke Köyü’nde “Örnek Bahçe” Projesi Uygulama Eğitimi YapıldıÖnceki Haber

Boztekke Köyü’nde “Örnek Bahçe” Projesi...

Kantin Çalışanlarına ve Öğretmenlere Gıda Güvenliği ile Hijyen EğitimiSonraki Haber

Kantin Çalışanlarına ve Öğretmenlere Gıd...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar