Şekerbank

Beyaz Altında Hasat Zamanı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Beyaz Altında Hasat Zamanı
Beyaz Altın olarak nam salmış ve Manisa’nın önemli tarımsal ürünlerinden biri olan Pamuk’ta hasat çalışmaları başladı.
Tofidass

Beyaz Altın olarak nam salmış ve Manisa’nın önemli tarımsal ürünlerinden biri olan Pamuk’ta hasat çalışmaları başladı.

Tekstil sektörüne, yağ ve yem sanayisine, kâğıt sanayisine ve besicilik sektörüne ham madde sağlaması dolayısıyla stratejik ürünlerin başında gelen pamukta dekar başına verim, Manisalı üreticilerin yüzünü güldürüyor.

Hasat çalışmalarını yerinde incelemek amacıyla Akhisar İlçesine giden Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, Sazoba Mahallesindeki makineli Pamuk hasat çalışmasına katılarak, üreticilerle bir araya geldi.

Hasat çalışmalarına yönelik değerlendirmelerde bulunan İl Müdürü Metin Öztürk; “İlimizde 2019 yılı TÜİK verilerine göre 90.360 dekar alanda, 2.113 çiftçi tarafından 54.918 ton pamuk üretimi yapılmıştır. Bu kapsamda 2019 yılında 1.416 üreticimize, 96.776 da alanda toplam 37.910.786 TL kütlü pamuk primi ödemesi gerçekleştirilmiştir.

İlimizde hasadın tamamı makineli hasat olarak yapılmaktadır. Şimdiye kadar hasat edilen ürünlerde, %41 randıman ve 42 renk kalitesinde pamuk elde edilmiştir.

2020 yılı ÇKS verilerine göre 1.471 üreticimiz 75.405 dekar alanda üretim gerçekleştirmiştir. Yıl içerisinde yapılan kontrollerde önemli bir hastalık ve zararlıya rastlanmamıştır” dedi.

Pamukta hastalıksız ve verimli bir yıl geçirdiklerini ifade eden Akhisar Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akbuğa; “Dünyanın en güzel pamuk türlerinden biri bölgemizde yetişiyor. Üreticilerin, alıcıların ve bizlerin gayretleriyle ekim alanlarımızı, üretim miktarımızı artırmak ve pamuğumuzu ön plana çıkartmak için gayret gösteriyoruz. Hasat sezonun Ülkemiz ve Manisamız için hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.

İl Müdürü Öztürk ve beraberindeki heyet daha sonra Karabulut, AkTarım ve Erken Tarım Çırçır İşletmelerine ziyaret gerçekleştirerek, işletme yetkililerinden bilgiler aldı.

Hasat programına; Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Gökmen Kaya, Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Kılıç, Akhisar Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akbuğa katıldı.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Türkiye’nin Su Erozyon Haritası GüncellendiÖnceki Haber

Türkiye’nin Su Erozyon Haritası Güncelle...

Gürer: “AKP, ‘Beyaz Altın’ı da değersizleştirdi”Sonraki Haber

Gürer: “AKP, ‘Beyaz Altın’ı da değersizl...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar