Şekerbank

Zonguldak’ta Tarım ve Orman Sektörü Planlanıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Zonguldak’ta Tarım ve Orman Sektörü Planlanıyor
Tofidass

Zonguldak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Tarımsal Üretimin Planlanması kapsamında, Tarım ve Orman Bakanlığı Merkez Birimleri ile ildeki taşra birimlerini bir araya getirdi. Toplantı, toplantı salonunda iki oturum halinde yapıldı.

Toplantının ilk oturumunda, Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı kuruluşların Müdürleri ile görüş alışverişinde bulunuldu. İkinci oturumda ise, Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmaz’ın başkanlığında, konu uzmanı Bakanlık Personelleri tarafından sunumlar gerçekleştirildi.

Sunumlarda, gıda arz güvenliğinin sürdürülebilir olması, üreticilerin gelir düzeyinin artırılması, ülke ekonomisine katkı sağlanması, stratejik ürünlerde arz güvenliğinin korunması, arz fazlası veya eksikliğinin önlenmesi gibi konular ele alındı.

Zonguldak İl Tarım ve Orman Müdür V. İsmail Barutcu, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, ilin genel durumu, tarımsal yapısı ve üretim planlamasının önemine değindi. Ayrıca, üretim planlamasında görevli personellere teşekkür etti.

Tarımsal Üretim Planlamasında açıklamalarda bulunan Genel müdür Yardımcısı Mehmet Nuri YILMAZ ise şunları söyledi:

‘‘Son zamanlarda dünya genelinde yaşanan jeopolitik gerilimler, Covid-19 salgını, afetler ve küresel iklim değişikliği, su kısıtı, artan nüfus ve kentleşme gibi faktörler gıda arz güvenliğini temin etmek için doğal kaynakların optimum kullanımını sağlayacak etkin bir planlama sürecini zorunlu hale getirmiştir. Bu sebeple Tarım ve Orman Bakanlığı; ülkemizde gıda arz güvenliğinin sürdürülebilir olmasını sağlanacak, üreticilerin gelir düzeyini artıracak ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak yeni düzenlemeler yapmıştır. Üretim planlaması ile ürünlerin arz ve talep miktarı dikkate alınarak hangi ürün veya ürün gruplarının üretileceğinin belirlenmesi, stratejik ürünlerde arz güvenliğinin korunması, ülke ihtiyacına göre asgari ve azami üretim miktarlarının tespit edilerek, arz fazlası veya eksikliğinin oluşmasının önüne geçilmesi sağlanacaktır.’’

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Yozgat’ta Çiftçilere Kış EğitimiÖnceki Haber

Yozgat’ta Çiftçilere Kış Eğitimi

Osmaniye’de 36 Bin Zeytin Fidanı DağıtıldıSonraki Haber

Osmaniye’de 36 Bin Zeytin Fidanı Dağıtıl...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar