Şekerbank

Yerli Hibrit Silajlık Mısır Demonstrasyonun Hasadı Yapıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yerli Hibrit Silajlık Mısır Demonstrasyonun Hasadı Yapıldı
Tofidass

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından 2017 üretim sezonunda Yozgat’ın Merkez Fakıbeyli köyünde Yerli Hibrit Silajlık Mısır Demonstrasyonu uygulandı.

Hasat olgunluğuna gelen ürün İl Müdürlüğü teknik personeli ve İl Müdürü Ziyaattin ÖZDEMİR kontrolünde yapıldı.

Demonstrasyonu inceleyen hasada bizzat eşlik eden Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir şunları söyledi;

"Bilindiği üzere İlimizin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Tarım ve hayvancılıkta gelişme ve kalkınma için girdilerin azaltılmasıyla birlikte verimin yükseltilmesi şarttır. Hayvancılıkta verimin artırılması da yem kalitesinin artırılması ile mümkündür.

Bu amaçla Bakanlık ve İl Müdürlüğü olarak yem bitkileri üretimini artırmak amacıyla eğitim yayım ve faaliyetlerimiz devam etmektedir. Bakanlığımızın verdiği desteklemeler ve İl Müdürlüğümüzün yapmış olduğu yayım çalışmaları ile son yıllarda yem bitkileri üretiminde gözle görülür bir artış olmuştur. Özellikle silajlık mısır üretimi hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimiz arasında yaygınlaşmıştır.

Silajlık mısır ekiminde Ülkemizde ve İlimizde genel olarak yabancı menşeli ithal tohumluklar kullanılmaktadır. Ancak son yıllarda Bakanlığımız araştırma kuruluşlarının yoğun çalışmaları neticesinde yeni çeşitler geliştirilerek tescilleri yapılmış ve üretimde kullanılmaya başlanmıştır.

Uyguladığımız bu demonstrasyonlarla amacımız; Bakanlığımız araştırma kuruluşlarınca geliştirilmiş olan yerli silajlık mısır tohumluklarını çiftçilerimize göstermek tanıtmaktır. Biz bu demonstrasyonda Bakanlığımıza bağlı Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsünün geliştirdiği Silajlık Mısır çeşidi olan SİDE çeşidi hibrit tohumluk kullandık. 

Demonstrasyon üretim sezonu boyunca düzenli olarak takip edilerek hasat dönemine geldi. Görüldüğü üzere yerli Hibrit Side çeşidi  Silajlık Mısırımızın boylanması ve koçan bağlaması gayet iyidir. Özellikle hemen hemen her bitkide 2 koçan olması ve koçanların iriliği yapılacak olan silajdaki kaliteyi artıracaktır.

Çiftçilerimize bu ve bunun gibi yerli tohumlukları kullanmalarını tavsiye ediyoruz."

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TKDK'dan Kahramanmaraş'a 100 Milyon Lira Hibe DesteğiÖnceki Haber

TKDK'dan Kahramanmaraş'a 100 Milyon Lira...

Hindistan'da Tarlaya Sıkılan Böcek İlacı 20 Can AldıSonraki Haber

Hindistan'da Tarlaya Sıkılan Böcek İlacı...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar