Şekerbank

Yasak değil destek bekliyoruz

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yasak değil destek bekliyoruz
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, “Planlı ve sürdürülebilir üretim çiftçi ve üretime destekle mümkün”
Tofidass

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, 'Tarımsal üretimin planlanması hakkında yönetmelik' nedeniyle Tarım ve Orman Bakanlığı ile AKP iktidarına sert tepki gösterdi. Tarımda planlı ve sürdürülebilir üretim gerekçesiyle hazırlanan yönetmeliğin çiftçiye yasak ve ceza dayattığını, üretimin ancak çiftçiye ve tarıma yeterli destekle sağlanacağını belirterek yayınlanan yönetmeliğin ve dayanak gösterilen yasal düzenlemenin iptalini istedi.

"KABUL ETMİYORUZ"

Meclis'te 23 Mart 2023 tarihinde kabul edilen torba kanunla yaşama geçirilen hususların şimdi yönetmelikle uygulanacağını anımsatan Ayhan Barut, "Anayasa ve yasalarla korunan temel hakları dahi ihlal eden bu yönetmelik ve dayanak gösterilen yasal düzenleme sakıncalarla doludur. Yasa ve şimdi de yönetmeliğe dayanarak tarımsal üretime ve çiftçimize darbe vuracaklar. Bizler ülkenin ve tarımın yarınlarını düşünen insanlar olarak çiftçimize planlı, izinli, sözleşmeli üretim, yasak ve ceza dayatmasını kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz. Biz çiftçiye engel ve yasak değil destek istiyoruz" diye konuştu.

"DERHAL GERİ ÇEKİLSİN"

AKP iktidarının tarımsal üretimin önündeki en büyük engel olduğunu anlatan Ayhan Barut, konuşmasını şöyle sürdürdü; "AKP iktidarı çiftçi ve köylünün adeta düşmanıdır. AKP iktidarının tarımsal üretim ve çiftçilerin geleceğiyle ilgili oldukça kötü planları vardır. Sadece zamana yayarak bu art niyetlerini gizlemeye çalışmaktadır. AKP'nin ve tek adam rejiminin tarımdan sanayiye her alanda üreten ve refah içinde bir Türkiye istemediği çok açık ortada. Onlar ithalata ve tüketime dayalı bir modeli savunuyor, bu düzenden geçim ve rant sağlıyorlar. Bu niyetlerini şimdi yayınlanan 'Tarımsal üretimin planlanması hakkında yönetmelik' ile teyit ediyorlar. 2006 yılında çıkan Tarım Kanunu ve bununla ilgili Meclis'te geçen dönem yapılan yasal değişiklere ilişkin bu yönetmelik tarıma, üreticiye ve üretime yasak dayatıyor. Ceza öngörüyor. Planlama adıyla tarımsal üretime darbe vuruluyor. Bu yönetmeliğin kabul edilecek hiçbir yanı yoktur. Bizce yok hükmündedir. Derhal geri çekilmelidir."

"YANLIŞI BÜYÜTÜYORLAR"

Yönetmeliğin içeriğine değinip sakıncalara vurgu yaparak önerilerini paylaşan Ayhan Barut, şunları kaydetti: "Tarımsal üretime, çiftçimize büyük zarar verebilecek, çok sakıncalı hususların bulunduğu bu yönetmelik ve dayanak gösterilen yasal düzenlemelerin tümüyle iptali veya değiştirilmesi şarttır. Anayasa ve yasalarla korunan temel hakları dahi ihlal eden, planlı, izinli, sözleşmeli üretim, yasak ve ceza dayatmasını nasıl kabul edebiliriz ki? Tarımsal üretimin planlanması, gıda güvencesi ve güvenliğinin temin edilmesi, verimliliğin artırılması, çevrenin korunması ve sürdürülebilirliğin tesis edilmesi gibi gerekçelerle hazırlanan yönetmelik, Mart ayında Meclis'e sunulan yasal düzenlemeler sırasında dile getirdiğimiz itirazlarda ne kadar haklı olduğumuzu gösteriyor. Anayasa ve yasalarla güvence altına alınan hususların yasal düzenleme sırasında dile getirdiğimiz gibi yönetmelikle çözülmeye çalışılması dahi garabetin boyutunu göstermektedir. Biz bu yönetmeliğe dayanak olan yasal düzenlemeler sırasında haklı endişelerimizi dile getirmiş, itirazlarımızı yapmıştık. Şimdi bir kez daha sesimizi yükseltiyor, bu yönetmeliğin ve yasal değişikliklerin iptalini veya yeniden düzenlenmesini istiyoruz. Tarımda dünya kadar sorun, çözüm bekleyen sayısız problem var. Bunlar ise çözüm üretmek, çare bulmak yerine derdimize dert ekliyor, sorunları arttırıp derinleştiriyor, şimdi yanlışı daha da büyütüyorlar."

"PLANLAMA AŞAĞIDAN YUKARIYA YAPILMALI"

Resmi Gazete'de yeni yayınlanan yönetmeliğin iptalini ve tümüyle değiştirilmesini öneren Ayhan Barut, sözlerini şöyle tamamladı; "Meclis'te geçen mart ayında yasal düzenleme ile ele alınan, şimdi yönetmelikle şekillendirilen üretim planlaması, planlı üretim için izin alma, sözleşmeli üretim, cezalar ve yasaklar çok sorunlu konuları içeriyor. Anayasa ve yasalarca güvence altına alan hakları başka bir yasa ve ona dayalı yönetmelikle çiğneyemezsiniz. Tarımsal üretimde planlama önemli ve yararlıdır ama çiftçinin ne ekeceğine bürokratlar karar veremez. Planlama teşvik edici olursa, caydırıcı önlemler, teşvikler ve kısıtlamalarla akıllıca yapılabilir ancak. Planlama aşağıdan yukarıya doğru yapılmalıdır. Çiftçi, bazen zorunlu hallere göre hareket ediyor. Mesela iklim koşullarından dolayı başka bir ürün ekmeye mecbur kalırsa ceza verilecek bu durumda. Bu kabul edilebilir mi? Bahçelerde ekili ağaçlara ilişkin mesela verim ve kaliteye göre değişiklik yapmak isteyen çiftçi bürokratların kararını ve izninini neden almak zorunda bırakılıyor? Asla dayatma kabul edilemez. Bölgesel ve iklimsel şartlara göre bile değişiklikler gösteren tarımda elbette en iyi kararlar, o toprakları ekip biçen çiftçilerle birlikte alınmalıdır. Zaten dünya kadar sorunla uğraşan, maliyet yükü altında ezilirken ürünü para etmeyen, yeterince desteklenmeye çiftçiyle uğraşmaktan vazgeçilmelidir. Çiftçiye ve tarımsal üretime destek versinler. Bu nedenle derhal bu yönetmeliği ve buna dayanak olan yasal düzenlemeyi revize etmek zorundalar. Yanlışta ısrar edilmesin, ülke tarımı ve çiftçisi için yeni sorunlara neden olunmasın. Herkesi rahatlatacak bir adım atılsın, bu sorunlu yasa ve yayınlanan yeni yönetmelik yeniden ele alınsın."

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Son 6 ayda hayvan varlığımız azaldıÖnceki Haber

Son 6 ayda hayvan varlığımız azaldı

Gülçubuk: Gıdayı insan hakkı olarak ele almalıyızSonraki Haber

Gülçubuk: Gıdayı insan hakkı olarak ele...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar