Şekerbank

Vali Şahin, “Her Yönüyle Fıstık Batman’a İyi Geldi”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Vali Şahin, “Her Yönüyle Fıstık Batman’a İyi Geldi”
Batman’ın Beşiri İlçesine bağlı Oğuz Köyü Kışlacık Mezrasında Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından “Fıstık Hasadı Etkinliği” düzenlendi.

Batman’ın Beşiri İlçesine bağlı Oğuz Köyü Kışlacık Mezrasında Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından “Fıstık Hasadı Etkinliği” düzenlendi.

Düzenlenen etkinliğe, Batman Valisi Hulusi ŞAHİN, Beşiri Kaymakamı Mahmut ŞENER, Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet GÜN, Ak Parti Batman İl Başkanı Akif GÜR, Batman Ziraat Odası Başkanı Nizamettin AYDİŞ, Batman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdulkadir DEMİR, Batman Ticaret Borsası Başkanı Arif GÜNEŞ, Batman Fıstık Üreticileri Birliği Başkanı Hivzullah AKTAŞ, Şube Müdürleri, tarım danışmanları ve çok sayıda çiftçi katıldı.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Batman Valisi Hulusi ŞAHİN; “Bu fıstık bize gerçekten bir lütuf oldu. Çünkü fıstık hububat arazisi gibi verimli olmadığı alanlarda burası gibi eğimli hububat yetiştiği arazileri sevmediği bir ürün. Gerçekten de ekonomik alanında çok iyi getirisi var. Eğer sabırlı olursanız ağacın 7 yaşına kadar sabrederseniz sizi pişman etmiyor. Üreticisine gerçekten gelir elde eden bir üründür. Batman ve bölgesinde 15 yıldır yoğun olarak dikilmeye başlandı. Sonuç olarak sadece vatandaşımızın ve çiftçimizin cebine hitap etmiyor. Görselliğimizde arttı. Çünkü her biri birer ağaç bunların ve fotosentez yapıyor, oksijen üretiyor. Arazilerimiz o manada yeşerdi güzelleşti. Ayrıca fıstık işçisinin olduğu yerde anız yangını da ortadan kalkıyor. Çünkü onlar gözleri gibi bahçelerine bakıyorlar. Her yönüyle fıstık Batman’a iyi geldi.  Şuanda 60 bin dekar bir arazide fıstık üretimini Batman yapıyor, her geçen gün bu oran artıyor. Bizlerde hem Özel İdare kaynaklarından, hem GAP idaresinden desteklerle özelikle zararlılara karşı çiftçimizin yanındayız. Ayrıca teşvikleri Tarım Bakanlığı veriyor. Fıstık çiftçisini desteklemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Çekirdeksiz Sofralık Sultani Üzüm İhracatından 37 Milyon DolarÖnceki Haber

Çekirdeksiz Sofralık Sultani Üzüm İhraca...

Tohumu 5 TL, 2 liraya satamıyoruzSonraki Haber

Tohumu 5 TL, 2 liraya satamıyoruz

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar