Şekerbank

Üreticilere Tonlarca Yem Bitkisi Tohumu Dağıtıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Üreticilere Tonlarca Yem Bitkisi Tohumu Dağıtıldı
Tofidass

Gümüşhane'de il genelinde, aralarında yeni çeşitlerin de bulunduğu 68 ton yem bitkisi tohumu düzenlenen törenle dağıtıldı.

Kelkit ilçesinde yapılan yem bitkisi tohumu dağıtım töreninde törenine Gümüşhane Valisi Okay Memiş, Kelkit Kaymakamı Naif Yavuz, Kelkit Belediye Başkanı Ünal Yılmaz, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Edip Birşen, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ali İsmail Daltaban, Ziraat Odası Başkanı Adem Okur, birlik ve kooperatif başkanları, İl Genel Meclisi üyeleri ve üreticiler katıldı.

Törende yaptığı konuşmaya, dağıtılacak olan yem tohumların Gümüşhane’nin ve Kelkit’in tarımına bereket getirmesi temennisiyle başlayan Vali Memiş, “Gümüşhane’mizin kalkınmasında üç sac ayağı var. Bunlar; madencilik, organik tarım ve hayvancılık ile turizm. Harşit ve Kelkit olmak üzeri iki havzamız var. Harşit havzamızda coğrafi yapıdan dolayı çok fazla tarıma elverişli arazimiz yok. Onun için o havzada biraz daha turizme ağırlık veriyoruz. Ancak Kelkit havzamızda, zaten backgroundunda olan tarım ve hayvancılığı daha da yoğunlaştırarak artıracağız inşallah.” dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile birlikte güzel projelere imza attıklarını kaydeden Vali Memiş,, “Bunun ilki, bizim için çok önemli olan pestil-kömeyle ilgili olarak ceviz fidanı dağıtımı. Yılda beş bin ton üretim ve 28 işletmeyle Türkiye’nin en kaliteli pestil ve kömesini Gümüşhane üretmekte. Ancak bu pestil ve kömenin en önemli hammaddesi olan ceviz yurtdışından geliyor. Bu durum kabul edilemez dedik ve İl Müdürlüğümüzün ekipleriyle birlikte çok güzel bir çalışma başlattık. Ve yaklaşık 50 bin fidanın dikimine başladık. Her ilçede arazisi müsait olan çiftçilerimize bu cevizleri dağıttık. Allah nasip ederse beş yıl içerisinde meyve vermeye başlayacak ve sonrasında bir kilogram cevizi bile Gümüşhaneli pestil-kömecilerimiz Gümüşhane dışından tedarik etmeyecek. Bu önemli bir şey. Bahçelerimiz de sıradan seçilmiş yerler değil. Dalma sulamaları ve havuzları hazır, toprak tahlilleri yapılmış, profesyonelce bir iş. Ben bütün İl Müdürlüğü ekiplerimize ve çiftçilerimize teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Yem Bitkisi Tohumu Projesi’nin, Kelkit havzasının en önemli geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılığı desteklemek için yapmış olduğunu dile getiren Vali Memiş, “Zaten kıt olan kamu kaynağını doğru işe, doğru projelere harcamak durumundayız. Geçen yıl 500-600 bin TL olan İl Özel İdaresi desteğini ikiye katladık ve 1 milyon TL’lik bir bütçeyle Gümüşhane tarımını sübvanse ediyoruz. Bu kapsamda da tohumları vatandaşlarımıza bedava olarak veriyoruz. Yüzde yetmişini biz karşılıyoruz ve yüzde otuzunu da vatandaşımız karşılıyor. Bu, çiftçimizin hayvanının yemini ucuza üretmesi ve hayvancılıktan elde ettiği kârın artması demek. Yaklaşık 6 milyon TL’lik bir gelir bekliyoruz.” diye konuştu.

Kelkit, Şiran Köse havzasında yaklaşık 30’un üzerinde baraj ve gölet inşaatının devam ettiğini ifade eden Vali Memiş, “Bu rakam önümüzdeki yıl 50-60’a yükselecek ve yaklaşık 500 bin dönümlük arazi sulanabilir tarım arazisine dönüşecek. DSİ’nin yaptığı çok önemli ve çok güzel çalışmalar var. Baraj inşaatları köylerimizin yollarını biraz bozdu ama bu sene Kaymakamlık ve Valilik olarak bu yolların hepsini asfaltlayacağız. DSİ’nin çalışmalarına ek olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüz de boş durmadı, Şiran ve Kelkit’te arazi toplulaştırmasını tamamladı. Yani daha profesyonel bir tarım yapılabilmesi için projemizi hazırladık ve Bakanlığa gönderdik.” dedi.

Kelkit’e her gittiğinde, farkındalığı artırmak için mandıra ziyaretlerinde bulunduğunu hatırlatan Vali Memiş,, tüm yatırımların yapılmasına vesile olan Milletvekillerimiz Cihan Pektaş ve Hacı Osman Akgül başta olmak üzere emeği bulunan herkese teşekkür ederek, “Ayrıca Kelkit’te Hayvan İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin kuruluşuna ilişkin olarak projemizi hazırladık ve Bakanlığa gönderdik. Bakanlığımızdan da geçtiğimiz günlerde bir heyet geldi, yerimize baktı ve beğendi. İnşallah bu konuda start vereceğiz. Çok güzel bir proje olacak Allah’ın izniyle. İlk etapta ilçenin içerisinde olan ahırlarımızı o bölgeye taşıyacağız ve hayvancılığı da bu şekilde profesyonel bir şekilde yapmış olacağız.” şeklinde konuştu.

Vali Memiş'in konuşmasının ardından, Kelkit ilçesinde belirlenen çiftçilere tohumları törenle dağıtıldı.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Yetiştiricilere ​Damızlık Koçlar DağıtıldıÖnceki Haber

Yetiştiricilere ​Damızlık Koçlar Dağıtıl...

Yem Fiyatları Yükseldi, Besiciler İsyanda!Sonraki Haber

Yem Fiyatları Yükseldi, Besiciler İsyand...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar