Şekerbank
Tofidas1

Üreten Bolu’dan Organik Üreten Bolu’ya

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Üreten Bolu’dan Organik Üreten Bolu’ya
Tofidas3

Tarım ve Orman Bakanlığının finansal desteği ile uygulamaya konulan “Organik Tarımın Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında Ahududu, Aronya ve Böğürtlen bahçelerinde organik tarıma başlandı.

Bir süredir çiftçi müracaat ve bahçe tespit çalışmaları devam eden proje kapsamında belirlenen 16 üreticiye ait bahçede, Kontrol ve Sertifikasyon Firması tarafından ön kontrol ve numune alma işlemleri yapıldı. Bahçe tespit çalışmalarının ardından Sertifikasyon firmasının da ön kontrolünden geçerek proje uygulamasına hak kazanan üreticilerle eğitim ve bilgilendirme toplantısında bundan sonra izlenecek süreç ayrıntılarıyla anlatıldı. Elde edilecek organik ürünlerin nasıl değerlendirileceği ve yapılabilecek organizasyonlar değerlendirildi.

İl Müdür Yardımcısı Hasan TAŞ ve Şube Müdürü Çağrı CİVAN’ın da katıldığı toplantıda üreticiler tarafından, diğer meyve türlerinin de proje kapsamına alınarak ileriki yıllarda projenin ve desteğin devam ettirilmesi talep edildi.

Toplantı sonunda konuşan İl Müdür Yardımcısı Hasan TAŞ;

“Proje ile ilimizdeki ormanlık alanlar içerisinde kalmış küçük izole alanların en iyi şekilde değerlendirilmesi, İnsan ve çevre sağlığının en üst derecede korunması, modern ve yüksek karlılığı olan üretim yöntemlerinin yaygınlaştırılması gibi amaçlarla ortaya koyduğumuz projenin ilimize ve ülkemize faydalı olmasını temenni ediyorum. İnanıyorum ki nispeten düşük bir finansmanla başlattığımız bu organik tarım kıvılcımı gelişerek devan eder ve ilimiz organik meyveciliğin merkezi olur.

Organik Üretim İlimiz üretimine önemli bir ivme katmanın yanında katma değeri yüksek oluşuyla da üreticilerimize önemli bir girdi sağlayacaktır. Üreten Türkiye’mizin üreten şehri Bolu’muza ve üreticilerimize hayırlı olsun” dedi.

Kontrol ve Sertifikasyon Firma Yetkilisi Alper ŞİŞMAN; Pazarlarda ve çevrede organik adı altında satılan her ürünün organik olmadığını, organik üretimin kontrol ve sertifika süreçlerine tabi olduğunu ayrıca Bolu’da start verdiğimiz organik üretim sürecinin başarısına olan inancının tam olduğunu ifade etti.

 

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TAKEP projesi kapsamında çiftçilerimize hibe sertifikalı tohum dağıtımına başlandıÖnceki Haber

TAKEP projesi kapsamında çiftçilerimize...

Çiftçilere kışlık pazı ve kara lahana fidesi dağıtıldıSonraki Haber

Çiftçilere kışlık pazı ve kara lahana fi...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar