Şekerbank

Türkiye Birçok Üründe Dünyada Lider Durumda

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Türkiye Birçok Üründe Dünyada Lider Durumda
Tofidass

İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası ve İzmir Ticaret Borsası işbirliğiyle gerçekleştirilen Üye Ödüllendirme Töreni, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Tarım Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve İzmir Valisi Erol Ayyıldız’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi. Törende İzmirli iş insanları çeşitli kategorideki ekonomik başarıları verilen ödüllerle taçlandırıldı.

Üye Ödüllendirme törenine, Bakan Pekcan, Bakan Pakdemirli ve Vali Ayyıldız’ın yanı sıra,  Milletvekili Hamza Dağ, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, oda ve borsa başkanları ile iş dünyasının temsilcileri katıldı.  

Ödül töreninde konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bölgenin ekonomide önemli bir payının olduğunu ifade etti. Bakan Pakdemirli, Ege Bölgesi'nin bitkisel ve hayvansal üretimde, toplam ülke üretiminin %14'üne sahip olduğunu açıkladı. Bölgeye verilen desteklere değinen Bakan Pakdemirli, 2018'de tarımsal desteklerinin %13'ünü, Ege bölgesindeki çiftçilere ödendiğini ve bölgeye KKYDP ve TKDK kapsamında; toplam 4.160 projeye, 1,1 milyar Lira destek verildiğini ifade etti. Bakan Pakdemirli, “Son 17 yılda, 30,6 milyar Lira orman ve su yatırımı yaptık. Bu yatırımlar neticesinde 2,8 milyon dekar araziyi sulamaya açarak, çiftçilerimize 2,9 milyar Lira zirai gelir artışı sağladık. Daha yeşil bir Ege için 854,3 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Orman köylerinde yaşayan vatandaşlarımıza destek sağlamak maksadıyla 422 milyon Lira ORKÖY kredisi ve hibe desteğinde bulunduk. 283 adet meteoroloji gözlem sistemi kurduk” dedi. 

Türkiye'nin birçok üründe dünyada lider durumda bulunduğunu belirten Bakan Pakdemirli, üretilen ürünlerde ihracat kadar markalaşmanın da önemli olduğunu vurguladı. Önümüzdeki süreçte, sözleşmeli üretim, kamu, özel sektör ve üniversite işbirliği, sulama, toplulaştırma gibi konuların üzerinde özellikle durulacağını belirten Bakan Pakdemirli, bunlarla beraber "inovasyon"un da oldukça önemli olduğunu vurguladı. Pakdemirli; ''Çünkü inovasyon; yalnızca tarımsal üretimdeki etkinliğin artırılması değil, doğal kaynakların etkin ve sürdürülebilir kullanımı için de gerekli aksiyonun başında geliyor. Bu noktada, Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgelerinin önemi daha da çok ortaya çıkıyor. Organize Sanayi Bölgeleri; modern üretim uygulamaları ile maliyeti düşük, güvenilir, marka değeri yüksek tarımsal ürünlerin, tüketiciye doğrudan sunulması açısından yürüttüğümüz büyük projelerdendir'' dedi.

Dikili Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi kuruluşu kapsamında 7 Kasım'da gerekli imzayı attığını söyleyen Bakan Pakdemirli, “İnşallah Dikili Sera OSB, modern otomasyon sistemine sahip teknolojik seralarda yıllık 80.000 ton kaliteli yaş sebze ve meyve üretecektir. Bu emeğini, yurt içi ve yurt dışı piyasalara sunacak, ayrıca 3.500 kişilik yeni istihdam ile ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır'' dedi.

Sadece Dikili'de değil, İzmir'de 9 ilçede daha Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulacağını belirten Bakan Pakdemirli, ''Hayvancılık, seracılık, süs bitkileri ve su ürünleri sektörlerine önemli katkılar sağlayacak olan; Ödemiş, Tire, Seferihisar, Bayındır, Bakırçay, Foça, Menderes, Kınık ve Torbalı ilçelerinde, proje ve yer seçimi çalışmalarına başladık. Bununla birlikte Ege bölgemizde Denizli-Sarayköy, Aydın-Efeler ve Manisa-Alaşehir Tarıma Dayalı İhtisas Sera OSB kurulması çalışmalarımız da hızla devam ediyor'' diye konuştu.

Konuşmaların ardından gerçekleştirilen ödül takdimi ile program son buldu. 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TÜİK, 2019 Hayvansal Üretim İstatistiklerini AçıkladıÖnceki Haber

TÜİK, 2019 Hayvansal Üretim İstatistikle...

CASE IH’in Çok Amaçlı Yeni Traktör Serisi JXE Görücüye ÇıktıSonraki Haber

CASE IH’in Çok Amaçlı Yeni Traktör Seris...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar