Şekerbank

Trakya tarımına ışık tutacak kazı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Trakya tarımına ışık tutacak kazı
Kırklareli'nde 22 yıldır devam eden Aşağıpınar kazılarında, Trakya'daki 'ilk tarım kalıntıları' ortaya çıkarılıyor
Tofidass

Kırklareli'nde 22 yıldır devam eden Aşağıpınar arkeolojik kazılarında, Trakya'daki "ilk tarım kalıntıları" gün yüzüne çıkarılıyor.

İstanbul Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Prehistorik Bölümü Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Özdoğan başkanlığındaki 30 kişilik ekip, Pınar Mahallesi Asilbeyli köyü yolu üzerinde bu dönemki kazı çalışmalarına başladı.

Özdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede yıllardır yürüttükleri kazı çalışmalarının bilim dünyası açısından son derece önemli olduğunu söyledi.

Milattan önce 6 binli yıllara ait tarım kalıntılarını gün yüzüne çıkarmaya başladıklarını belirten Özdoğan, bu dönemki kazı çalışmalarında en eski yerleşimin ortaya çıkarılması için gayret ettiklerini ifade etti.

Yıllardır sürdürdükleri kazı çalışmalarında sona yaklaştıklarını anlatan Özdoğan, önemli bilgiler elde ettiklerine işaret etti.

Bu dönemki kazılarda Aşağıpınar'ın en alt tabakasına ulaşmayı hedeflediklerini dile getiren Özdoğan, şöyle devam etti:

"Bölgede esas aradığımız ilk üretimin başlangıcı, tahılların ekimi, doğadaki yabani tahılların tarıma alınması, tahılların değişimden günümüze gelmesi, hayvanlarının evcilleşmesi ve buna bağlı olarak yaşam düzeyinin, yeni beslenme ve beslenme hazırlığı gibi birçok konu var. Bu yüzden buna neolitik devrim diyoruz. Gerçekten bu bölgede toplum yeniden biçimleniyor. Bunun ilk başlangıcının Anadolu 'dan olduğunu biliyoruz. Milattan önce 10 bin ve 11 bin yıllarında Anadolu'nun bazı kesimlerinde insanlar yerleşik yaşama ve tarımın ilk ön hazırlığına başlıyorlar. Milattan önce 7 bin yıllarından itibaren ilklim değişikliği ve nüfus baskısından çiftçiler, köylüler başka bölgelere göç etmeye ve yeni yaşamı getirmeye başlıyorlar. Aşağıpınar da bizim için çok önemli. Trakya'daki ilk çiftçilerin, ilk defa tarımı getiren insanların izlerini buradaki, binalarını, kalıntılarını ortaya çıkartıyoruz. Tarımın Avrupa 'ya nasıl yayıldığını açıkça görmekteyiz."

Özdoğan, Anadolu'nun kerpiç mimarisinin bölgede yerini ahşap mimariye bıraktığını belirterek, "Burada gelişen model Avrupa'ya yayılıyor. Bu nedenle buradaki bilgiler çok önemli. Anadolu'dan gelen yaşamın yeniden nasıl biçimlendiğini ve Avrupa uygarlığı temellerinin nasıl atıldığını görüyoruz. Aşağıpınar'da elde ettiğimiz bilgi sadece Kırklareli'nin ne kadar eski bir yerleşim olduğunu göstermekle kalmıyor aynı zamanda Avrupa kültürünün de oluşumunu izleyebiliyoruz" ifadesini kullandı.

Aşağıpınar kazı alanında kurulu bulunan samanlık müzelerinin yanı sıra, Açık Hava Müzesi çalışmalarının da sürdüğünü bildiren Özdoğan, çalışmaları heyecanla sürdürdüklerini anlattı.

Bu projenin önemli olduğuna değinen Özdoğan, müzede milattan önce 6 binli yıllarda ustaların, işçilerin nasıl çalıştıklarını, hangi aletlerle neler yaptıklarını maketlerle, mankenlerle anlatacaklarını bildirdi.

Özdoğan, proje çalışmalarının 2 yıl içerisinde tamamlanacağını sözlerine ekledi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Nar ekşisinin zahmetli yolculuğu başladıÖnceki Haber

Nar ekşisinin zahmetli yolculuğu başladı

Hassa'da bağ bozumu heyecanıSonraki Haber

Hassa'da bağ bozumu heyecanı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar