Şekerbank

Tarım Ve Orman Bakanı Vahit Kirişci'den, Diyarbakır'da Yaş Koza Üreticilerine Müjde

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Tarım Ve Orman Bakanı Vahit Kirişci'den, Diyarbakır'da Yaş Koza Üreticilerine Müjde
Tarıma dair faaliyetlerin kendilerini heyecanlandırdığını söyleyen Bakan Kirişci, ipek böcekçiliği ile uğraşan üreticilerimize müjde verdi.
Tofidass

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Dicle Üniversitesi 15 Temmuz Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Gelecekte Diyarbakır'ın Tarımsal Perspektifi Çalıştayı"na katıldı.

Tarıma dair faaliyetlerin kendilerini heyecanlandırdığını söyleyen Bakan Kirişci, ipek böcekçiliği ile uğraşan üreticilerimize müjde verdi.

Bakan Kirişci; "Diyarbakır'ın Kulp ilçemiz Türkiye'deki ipek böcekçiliği konusunda gerçekten aslan payını alıyor. Çok büyük bir faaliyeti var. İnşallah 80 lira olan yaş kozayla ilgili desteklerimizi yüzde 100 arttırarak 160 liraya çıkarıyoruz. Aynı şekilde koza tohumuyla ilgili olarak da 120 lira iken 240 lira kilogram başına desteği de sunuyoruz." dedi.

Tarımın aslında mevzuat açısından bir eksiğinin kalmadığını dile getiren Kirişci, 12 temel kanunun 20 yıllık AK Parti hükümeti döneminde gündeme geldiğini, şu anda bu kanunların icra edildiğini anlattı.

Tarım ülkesi olan Türkiye'nin daha önce bir tarım kanununun olmadığına dikkati çeken Kirişci, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Lisanlı depoculuğun hayat bulması için büyük bir çaba sarf ettik. Vatandaşa da anlatmakta güçlük çekmedik, fakat bilinmeyen bir konuyu anlatmak ne kadar mahir ve ne kadar yetenekli olursanız olun somutlaştırmak ancak o hayata geçtikten sonra oluyor. Bugün tarım sigortası var. 'Onun içeriğine şu poliçe de dâhil edilsin, bu risk de burada yer alsın.' diye her geçen gün talep artıyor. Biz bundan mutlu oluyoruz. Çünkü medeni üreticiler dünyanın dört bir yanında hep bu tarım sigortasını arzu etmişler. Ama bunu uygulayabilen ve bunda başarılı olabilen nadir ülkeler olmuş. O ülkelerin diyebilirim ki en tepesinde şu anda gelmiş durumdayız. Bu ülke tohum ithal eden ve ithal tohumlarla üretimini yapan bir ülkeydi. Islahçı hakları kanunu getirdik. Bu çerçevede kendimize olan yeterliliğimiz yüzde 31'lerden yüzde 94'lere çıktı. Önemli bir kanun da toprak koruma ve arazi kullanım kanunu. Bu kanun çıkana kadar 32 yılda 2 milyon hektar alan maalesef kaybedildi. Bu kanun bizim bütün çabalarımıza rağmen elbette sıfırlamadı fakat bu işi en azından yavaşlattı."

"YAŞ KOZA DESTEKLERİNİ YÜZDE 100 ARTIRIYORUZ"

Konuşmasında yaş koza üreticilerine müjde veren Bakan Kirişci, "Diyarbakır'ın Kulp ilçemiz Türkiye'deki ipek böcekçiliği konusunda gerçekten aslan payını alıyor. Çok büyük bir faaliyeti var. Orada kurulmuş olan tesiste emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. İnşallah 80 lira olan yaş kozayla ilgili desteklerimizi yüzde 100 artırarak 160 liraya çıkarıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun diyorum. Aynı şekilde koza tohumuyla ilgili olarak da 120 lira iken 240 lira kilogram başına desteği de sunuyoruz." ifadelerini kullandı.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bakan Kirişci, DÜ İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi Mezuniyet Töreni'ne KatıldıÖnceki Haber

Bakan Kirişci, DÜ İktisadi Ve İdari Bili...

Rekoltesi Düşen Buğdayda Çiftçi 2 Bin TL Prim İstiyorSonraki Haber

Rekoltesi Düşen Buğdayda Çiftçi 2 Bin TL...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar