Şekerbank

Sivas’ta Çiftçiye Yetiştiricilere Manda Desteği

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sivas’ta Çiftçiye Yetiştiricilere Manda Desteği
Tofidass

Sivas'ta Mandalarda Verim Yükseltme Projesi ile manda yetiştiriciliği yapan işletmelere toplamda 50 (elli) adet damızlık manda boğası dağıtımı gerçekleştirildi.

Törende konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız konuşmasında; "İl Müdürlüğü olarak, Üreten Çiftçi Gelişen Sivas kapsamında hazırladığımız Mandalarda Verimliliği Yükseltme projesi İl Özel İdaremiz tarafından finanse edilmiştir. İl Özel İdare bütçesinden %60 çiftçi katkısı %40 olmak üzere toplam 448.000 TL kaynak kullanılarak 50 Adet Damızlık Manda Boğası alımı yapılmıştır. Manda boğalarımızın kiloları sabit olmadığından canlı kilo üzerinden fiyatlandırma yapılmış ve dağıtım kura ile belirlenecektir.

Projemiz ile; Kan değişimini sağlayarak et verimini süt verimini döl verimini artırmak, işletmelerinin daha karlı olmasını sağlamak, manda işletmeciliğinde örnek teşkil etmek, uzun vadede hayvanların genotipik özelliklerini iyileştirmek, manda boğası temininde güçlük çeken işletmelere destek olmak, manda varlığımızı artırmak amaçlanmıştır.

Bakanlığımız tarafından  "Halk Elinde Anadolu Mandasının Islahı Ülkesel Projesi"  2011  yılında  uygulamaya konulmuştur. Müdürlüğümüz öncülüğünde ilimizde Manda Yetiştiricileri Birliği kurularak; Bakanlığımız, Manda Yetiştiricileri Birliği  paydaşlığında, ıslah projesi 2012 yılında 900 baş manda ile başlatılmıştır ve 2020 yılı itibari ile proje 1165 baş mandaya çıkarılmıştır.

Manda yetiştiriciliği kültürü ilimizde yıllardır vardır.  Islah Projesi ve yine Bakanlığımız tarafından yürütülen Anaç Manda, Malak Desteklemeleri ile 2011 yılında 1500 baş olan manda sayısı 2020 yılında 7000'e çıkmıştır. Artan Manda sayısı ile yetiştiricilerimizin kaliteli damızlık manda boğası ihtiyacı da artmıştır. Mandalarda suni tohumlama hizmetlerinin çok zor ve uygulamada yaşanan sıkıntılar sebebiyle, Manda Boğası alımına ihtiyaç duyulmuştur. Projemize katkı sağlayan ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Projemizin başta üreticilerimiz olmak üzere, İlimiz ve Ülkemiz hayvancılığına hayırlı olmasını diliyor saygılar sunuyorum." dedi.

 İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Akkaş ise konuşmasında; "Sivas'ta değişik alanlarda açılışlar ve törenler yapıyoruz. Yapılan programlar içerisinde üretim, tarım ve hayvancılık olduğu zaman ayrı mutlu oluyoruz. Geleceğimize yapılan bu yatırımların bizim için önemi daha büyük. Tarım ve hayvancılığa yapılan hiçbir yatırım boşa gitmeyecektir. İlimize kazandırdığı projelerden dolayı Valiliğimize, İl Özel İdaremize ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum." dedi.

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin konuşmasında; "Dünyamız küreselleşmenin de etkisiyle son bir yıldır tüm insanlığı etkisi altına alan COVİD-19 salgını ile uğraşıyor. Salgın her alanı etkilemiş durumda. Ülke olarak bu süreci iyi bir şekilde yürüttük yürütmeye de devam edeceğiz. Tedbirler alındı kısıtlamalar yapıldı ama üretim ve istihdamdan hiçbir zaman vazgeçilmedi.

Mandalarda Verim Yükseltme Projesi'ne baktığımızda sahada etkisi olacak bir proje olduğunu görüyoruz. Üretim ve istihdam odaklı her projesi desteklemekle mükellefiz. Bütçemizi planlarken yatırıma, üretime ve istihdama yönelik projelere önem veriyoruz. Projenin hayata geçmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.

Sivas Valisi Salih Ayhan ise konuşmasında; "Sivas tarım ve hayvancılık potansiyeli çok yüksek bir ilimiz. İlimizin bu potansiyeline yönelik projeler geliştirmeye gayret gösteriyoruz. Çok güçlü kurumlarımız ve güzel bir birlikteliğimiz var inşallah bu güzel birliktelikle beraber Sivas'ı  hep beraber tarım ve hayvancılıkta hak ettiği yere taşıyacağız. Bu vizyon ve potansiyelle birlikte iki yıl önce tarım paydaşlarımızla bir araya gelerek "Üreten Çiftçi Gelişen Sivas" sloganı ile birlikte ekonomik değeri yüksek, verimli ve sistemli bir çok projeyi hayata geçirdik, geçirmeye devam ediyoruz.

Bugün gerçekleştirilen proje ile manda yetiştiriciliğinin teşvik edilmesi ve İl genelinde manda varlığının artırılması hedeflenmektedir. Önceliğimiz üretim ve istihdam, tarım ve hayvancılıkta çalışmalarımız devam edecek. Çiftçinin ve üreticinin her zaman yanındayız. Projeye katkı sunan herkese teşekkür ediyorum." dedi.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Elmalı’daki seralara dijital takip sistemi kurulduÖnceki Haber

Elmalı’daki seralara dijital takip siste...

Yetiştiricilere Dijital Ortamdan Hayvan Pasaportu Alma FırsatıSonraki Haber

Yetiştiricilere Dijital Ortamdan Hayvan...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar