Şekerbank

Silajlık Mısır Ekimi Yapanlara Dekara 125 TL Destek

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Silajlık Mısır Ekimi Yapanlara Dekara 125 TL Destek
Tofidass

Çankırı Tarım ve Orman İl Müdürlüğü İl Özel İdaresinden sağladığı kaynaklarla 2000-2500da dekar alanda birinci ürün ve ikinci ürün silajlık mısır ekimi gerçekleştirdi.

Çankırı Tarım ve Orman İl Müdürü Osman Çakır, Şube Müdürü görevlilerle birlikte birinci ürün Silajlık mısır ekim sahaları gezerek yeni ekimi yapılan ikinci ürün Silajlık mısır ekimi yapıldı. Ekimi yapılan ikinci ürün silajlık mısırların yaklaşık 80-90 gün sonrada hasadı yapılacak.

Silajlık mısır, hayvancılık yapan işletmelerimizin çiftçilerimizin mutlaka hayvan beslemede kullanması gereken kaba hayvan yemidir.

Besin maddelerindeki değer kaybını en aza indiren ve su içeriği yüksek kaba yem özelliğindedir. Hayvancılığın geliştiği bölgelerde yoğun olarak kullanılmaktadır. İlimizde ise gerek alışkanlıklar gerekse bilgi eksikliği yüzünden silaja gereken önem verilmemiştir.

Tarım ve Orman Bakanlığı İl Müdürü Osman Çakır yaptığı açıklamada; Çankırı'da hayvancılığın geliştirilmesi ve verimli kültür ırkı hayvanların sayısının artırılması ile birlikte kaba yeşil yem kullanılmasına da bağlıdır. Kış mevsiminde et ve süt verimini artırmak ve ucuz yem temin etmek için silaj yapılması önem arz etmektedir. Hayvancılığımızın daha ileri noktalara taşınması açısından Kızılırmak İlçemiz ve havzasında mutlaka silajlık Mısır ekimini yaygınlaştırmamız gerekir. Silajlık mısır ekimi yapanlara ayrıca Bakanlığımızca dekara 125 TL (dönüm) destekde verilmektedir. İlimizde Kızılırmak havzasında ve bazı bölgelerimizde ikinci ürün olarak da arpadan sonra ekimi mümkündür ve 125 TL-da desteğinden de ayrıca destek almaktadır.

Besin maddelerindeki değer kaybını en aza indiren ve su içeriği yüksek kaba yem özelliğindedir. Hayvancılığın geliştiği bölgelerde yoğun olarak kullanılmaktadır. İlimizde ise gerek alışkanlıklar gerekse bilgi eksikliği yüzünden silaja gereken önem verilmemiştir. Tüm çiftçilerimizi özellikle hayvancılık yapan çiftçilerimizi önümüzdeki yıllarda tarla tarımına silajlık mısır ekimini de almalarını tavsiye ediyoruz." dedi.   

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
​'Tarımla Engellerimizi Aşıyoruz Projesi'nin İlk Hasadı YapıldıÖnceki Haber

​'Tarımla Engellerimizi Aşıyoruz Projesi...

Türkiye'nin dev şirketi parça parça satılıyor!Sonraki Haber

Türkiye'nin dev şirketi parça parça satı...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar