Şekerbank

Papaz Eriği Herkesi Memnun Etti

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Papaz Eriği Herkesi Memnun Etti
Tofidass

AYDIN'ın İncirliova İlçesi'nde, 700 ailenin geçimini sağladığı papaz eriği hem rekolte, hem de fiyat bakımından üretici ve satıcının yüzünü güldürdü. İncirliovalı üreticiler, 3 bin ton rekolte beklediklerini belirtti.
Aydın'ın en fazla erik üretiminin gerçekleştiği yer olan İncirliova'da üreticiler, sezona mutlu girdi. Erik tüccarı Bayram Büyüten, "Geçen yıl 10 Nisan gibi ürün almaya başlamıştık. Ancak bu yıl hava şartlarından dolayı nisan ayının son günleri ürün toplamaya başladık. Havalardan dolayı ürünlerimiz biraz geç kaldı. Ama rekolteden çok memnunuz. İncirliova bölgesinin papaz eriği diğer yörelere oranla biraz daha kalitelidir. Bu sezon üretici de tüketici de, alan da satan da çok memnun" dedi.
"REKOLTE DE, FİYATLAR DA MEMNUN ETTİ"
Her şeyden çok memnun olduklarını ifade eden Büyüten, "Burada üretilen erikler başta İstanbul olmak üzere İzmir, Ankara ve birçok ile gidiyor. Erik sezonun zaten bir ay sürüyor ve şu an 20 günlük bir işimiz kaldı. Geçen yıl 1500 ton civarında erik üretimi oldu. Bu yıl ise bölgemizde 3 bin ton erik üretimi bekliyoruz. Erik fiyatları da şu an çok iyi durumda. Geçen yıl sezona 7 ile 8 TL ile başladık. Bu sezon ise fiyatlar 10 ile 12 TL arasında değişiyor" diye konuştu.
"İYİ BİR SEZON GEÇİRİYORUZ"
Sezonun çok iyi geçtiğine değinen Büyüten, "Bölgemizde erik üretiminden geçimini sağlayan yaklaşık 500 ila 700 aile var. Bir aylık sürede evlerine ekmek götürebilmek için çalışıyorlar. Çalışanların yevmiyeleri geçen yıl 45 TL idi, bu yıl ise 55 TL oldu. Çalışanlar da durumdan çok memnunlar. İyi bir sezon geçirdiğimizi düşünüyorum. İnşallah sezon herhangi bir afat yaşanmadan bu şekilde tamamlanır" diye konuştu.
"SEZONUN İLK ÜRÜNÜ GÜLDÜRDÜ"
İncirliova Ziraat Odası Başkanı Ali Kaykı da sezonun ilk ürününün çiftçinin yüzünü güldürdüğüne değinerek, "Geçen yıla oranla gerçekten bu sezon rekolte ve fiyatlar çiftçilerin yüzünü güldürdü. İnşallah bundan sonraki ürünlerde de aynı bereket olur ve iyi bir yıl geçiririz.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Yerli muzda 'rekor' fiyatÖnceki Haber

Yerli muzda 'rekor' fiyat

Domatesi Türkiye'den Alıp Rusya'ya SatıyorlarSonraki Haber

Domatesi Türkiye'den Alıp Rusya'ya Satıy...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar