Şekerbank

Özdemir; 'Çiftçimize Alternatif Ürün Soya Fasulyesi'

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Özdemir; 'Çiftçimize Alternatif Ürün Soya Fasulyesi'
Tofidass

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce Yerköy İlçesine bağlı Saray Köyünde deneme parselinde ekimi yapılan soya fasulyesinin hasadı yapıldı. Deneme parselini ve ürünü yerinde inceleyen İl Müdürü Ziyaattin Özdemir şunları söyledi.

“İlimizde yetişebilecek olan alternatif ürünlerin ekiliş ve üretimini yaygınlaştırmak, çiftçilerimizi bu ürünlere yönlendirmek, ilimizdeki ürün çeşitliliğini artırarak amacıyla 2016 üretim sezonunda Soya fasulyesi üretimi ile ilgili İlimizde 2 bölgede deneme ve demonstrasyon yapılmıştır. Bu demonstrasyonlarla İlimizin ekolojik şartları yönünden yazlık olarak ekiminin uygun olduğu düşünülen Soya'nın İlimizdeki çiftçiler tarafından ekiliş ve üretiminin yapılması ile çiftçimize alternatif ürün sağlanacak ve son yıllarda üretimi düşen soya ürünün İlimizde yetiştirilmesine bu konuda öncülük edilecektir.

Sıcak ve ılıman iklim ürünü Soyanın yazlık olarak denenmesi maksadıyla, Yerköy İlçemiz Saray köyü Köyiçi mevkiisindeki çiftçimiz Tevfik Tuğ’un arazisinde kurulan 35 m2 deneme parseline 10 Mayıs 2016 tarihinde ekim yapıldı. Tohumluk Bakanlığımıza bağlı Bahri Dağdaş Tarımsal Araştırma Enstitüsünden temin edilmiştir. Bu enstitümüzün geliştirdiği Çetinbey çeşidi ekilmiştir.  5 defa sulama yapılmıştır. Bitkinin vejetasyon yani büyüyüp olgunlaşma süresi 140 olarak gerçekleşmiştir. Bu parselde elle hasat yapılacaktır. 

Bilindiği üzere İlimizin rakım seviyesi 700’lerden başlayıp 1500’lere kadar değişmektedir. Biz bu deneme ile Yozgat’ta soyanın yetiştirilebileceğini ve rakım ve ekolojik şartlara göre ekim zamanının ayarlanması gerektiğini gördük. Soya Fasulyesi, İlimizde özellikle rakımı düşük olan Yerköy ve Aydıncık havzalarında rahatlıkla yetiştirilebilir.

Ayrıca Merkez Fakıbeyli köyünde de bir tane daha soya fasulyesi demonstrasyonumuz daha vardır. Ama rakım ve sıcaklık farkından dolayı o demonstrasyonumuz henüz hasat olgunluğuna gelmemiştir. Tahminen ekim ayı ortalarında hasat edilecek olup kamuoyuna duyurulacaktır." dedi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Narenciye üreticisinin umudu ihracat…Önceki Haber

Narenciye üreticisinin umudu ihracat…

Mantarcılığa Genç Çiftçi Eli DeğdiSonraki Haber

Mantarcılığa Genç Çiftçi Eli Değdi

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar