Şekerbank
Tofidas1

Osmaniye’de Zeytin Hasadı Başladı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Osmaniye’de Zeytin Hasadı Başladı
Tofidas3

Osmaniye'nin en önemli tarım ürünlerinden zeytinde hasat başladı. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İbrahim SAĞLAM hasat yapılan alanlarda ve bir zeytinyağı fabrikasında incelemelerde bulundu.

İlk olarak Kayalı Köyü'nde siyah salamura için hasat yapılan bir bahçe ziyaret edildi. İl Müdürü SAĞLAM burada bahçe sahibi üreticilerle sohbet ederek bu yılın verim durumu hakkında bilgi aldı. İl müdürü burada basına yaptığı açıklamada Osmaniye'nin zeytin alanları, üretim miktarı, zeytinyağı ve salamura fabrikası sayıları hakkında bilgi verdi.

Hasat yapan işçilerle de bir süre sohbet eden SAĞLAM kendisi de tarağı eline alıp zeytin hasat etti. Zeytinin Osmaniye'li üreticileri için çok kazançlı bir ürün olduğunu, sağlık açısından da çok değerli bir besin olduğunu, zeytin üretimine sahip çıkarak geliştirmek için gerek kurum ve kuruluşlar gerekse çiftçiler olarak tüm gayretimizle çalışmamız gerektiğini belirtti. Üreticimize bol bereketli kazançlar dileyerek hasat alanından ayrıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sağlam, daha sonra bir zeytinyağı ve salamura fabrikasını ziyaret ederek bu yıl ürünlerin durumu, yağ verimi gibi konularda bilgi aldı. Hasat yöntemi ve hasattan işlemeye kadar geçen sürenin durumu, hasat ekipmanlarının ve çuvallara toplama ile kasalara toplamanın kaliteye etkisi konularına değinen İl Müdürü markalaşmanın ve ambalajlı ürün üretmenin önemini vurguladı.

İl Müdürlüğünün gerek fidan dağıtımları ile zeytin alanlarının genişlemesi için gerekse kasa ve hasat ekipmanları dağıtımı ile kaliteli üretim için örnek projelere imza attığını belirten SAĞLAM bu konularda başta İl Özel İdaresi olmak üzere BTC ve DOĞAKA'nın katkılarının çok önemli olduğunu belirtti. Gelecek dönem için çok güzel projeler hazırladıklarını belirten SAĞLAM bir yandan salamura kurslarının devam ettiğini, bir yandan budama kursu hazırlıklarının yapıldığını, bundan sonra doğru depolama, markalaşma ve ambalajlama konularına daha ağırlık verileceğini belirterek gezisini tamamladı.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kılıçdaroğlu Hortum Felaketi Yaşayan Üreticileri Ziyaret EttiÖnceki Haber

Kılıçdaroğlu Hortum Felaketi Yaşayan Üre...

9 Genç Çiftçiye 333 Koyun Teslim EdildiSonraki Haber

9 Genç Çiftçiye 333 Koyun Teslim Edildi

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar