Şekerbank

Önümüzdeki Dönemde En Büyük Sorunlardan Biri Su İhtiyacı Olacak

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Önümüzdeki Dönemde En Büyük Sorunlardan Biri Su İhtiyacı Olacak
Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından "İklim Değişikliğine Uyum ve Tarımsal Sulamada Tasarruflu Su Kullanımı" paneli düzenlendi.
Tofidass

Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen "İklim Değişikliğine Uyum ve Tarımsal Sulamada Tasarruflu Su Kullanımı" konulu panel Şehit Şerife Bacı Öğretmenevi Salonu'nda yapıldı.

Düzenlenen toplantıya Vali Avni Çakır, Belediye Başkanı Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, İl Tarım ve Orman Müdürü Bekir Yücel Tanrıkulu, İl Genel Meclisi Başkanı Güray Parçal, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Nida Sinsi, Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Kasım Yenigün, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, bazı Kurum Müdürleri, panelistler ve diğer davetliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ve sinevizyon gösterimi ardından açılış konuşmasını İl Tarım ve Orman Müdürü Bekir Yücel Tanrıkulu yaptı.

Tarım ve Orman İl Müdürü Bekir Yücel Tanrıkulu "Suda sıfır israf" sloganıyla su verimliliği konusunda seferberlik başlatıldığını söyledi ve 'Ülkenin sahip olduğu kaynakların bir damlasını bile heba etmeden suyu en verimli şekilde toprakla buluşturulması konusunda, büyük bir emek ve gayret içindeyiz" dedi.

İklim değişikliğinin sonuçlarının yaşanarak görüldüğünü, suya ulaşmanın her geçen gün zorlaştığı bir dünyada yaşamakta olduğumuzu belirten Vali Avni Çakır, panelin açılışında yaptığı konuşmada, salonlarda çok fazla vakit kaybetmeye gerek olmadığını, asıl işin sahadaki performans olduğunu ifade etti.

"Başta çiftçi kardeşlerimiz olmak üzere bahçe sulamalarını terk etmek lazım. Onun dışında evsel tüketim ve bireysel tüketimde de çok harcıyoruz" diyen Çakır, "Öyle süreçlere geleceğiz ki su ile alakalı yaptığımız masrafların hiçbir mali değeri olmayacak. O yüzden şimdi ne kadar yol alırsak o kadar avantajlıyız" şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu da, bu konuya her fırsatta dikkat çektiğini hatırlattı ve "'Önümüzdeki dönemde en büyük sorunlardan biri su ihtiyacı olacak' dediğimde 'Türkiye gibi bir yerde su ihtiyacı mı olur' deniliyordu. İklim değişikliğiyle birlikte en büyük sorunlarımızdan bir tanesi de sağlıklı gıda. Temelde sağlıklı gıda ve su problemiz var" diye konuştu.

İki oturum halinde yapılan panelin birinci oturumunda tarımsal sulamada tasarruflu su kullanımı konusunda, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Başkanı Moderatör Prof. Dr. Yusuf Ersoy Yıldırım, Toprak Gübre ve Su kaynakları Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nden Dr. Ceren Görgişen, DSİ 23. Bölge Müdürlüğü'nde Osman Tepe, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nden Mehmet Taşan ve Toprak Gübre ve Su Kaynakları Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nden Dr. Rohat Gültekin, sunum ve konuşmasını yaptı.

İkinci oturumda da iklim değişikliğine uyum konusunda Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Moderatör Prof Dr. Kasım Yenigün, Toprak Gübre ve Su Kaynakları Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nden İlknur Cebeci, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nden Aslıhan Cantürk, Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden Ekrem Topaç sunum ve konuşmasını yaptı.

Panele katılan konuşmacılara Vali Avni Çakır tarafından teşekkür belgesi verildi.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Fındık Bahçelerinde Doğru Bakım Ve Besleme İle Verim Artışı MümkünÖnceki Haber

Fındık Bahçelerinde Doğru Bakım Ve Besle...

Cezaevinden Çıkıp Devlet Desteğiyle Kendi İşini KurduSonraki Haber

Cezaevinden Çıkıp Devlet Desteğiyle Kend...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar