Şekerbank

Kırşehir "damızlık üssü" olma yolunda

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kırşehir "damızlık üssü" olma yolunda
Sunduğu etin kalitesi nedeniyle İstanbul ve Ankara piyasalarından büyük ilgi gören Kırşehir'de, büyük işletmelerin yanı sıra köylerde de damızlık ve besi özelliği yüksek büyükbaş ve küçükbaş hayvanların artırılması için projeler yürütülüyor.
Tofidass

Sunduğu etin kalitesi nedeniyle özellikle İstanbul ve Ankara piyasalarından yoğun talep alan Kırşehir'de, büyük işletmelerin yanı sıra köylerin de damızlık ve besi "üssü" haline gelmesi için hazırlanan projelerle üreticilere küçük ve büyükbaş hayvan dağıtılıyor.

Nüfusu ve yüzölçümü kıyaslandığında Türkiye'nin en önemli hayvancılık bölgelerinden birisi haline gelen Kırşehir'de çiftçiler, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının destek ve hibe programlarına yoğun ilgi gösteriyor. Genç Çiftçi Projesi kapsamında geçen yıl köylerde yaşayan 77 çiftçiye 6'şar büyükbaş, 18 çiftçiye 40'ar küçükbaş hayvan dağıtılarak buralardaki potansiyelin ortaya çıkarılması için adımlar atıldı.

Özellikle besi özelliği yüksek hayvan ırklarının damızlıklarının kentteki işletmelerde ve köylerde yetiştirilmesi için çalışma yürütülüyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kırşehir'in hayvancılıkta marka bir il olduğunu, kırsal kalkınma programı ve münferit projelerden istifade eden üretici sayısının her geçen yıl arttığını söyledi.

Şehirde hayvancılığın profesyonelce ve bilinçli bir şekilde yapıldığını belirten Şahin, tamamen besiye yönelik değil, damızlık etçi ırklara yönelik de çalışmalar yürüttüklerini ifade etti.

Şahin, köylerde büyük ve küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi için Kırsal Kalkınma Destek ProgramlarıGenç Çiftçi Projesi ve Konya Ovası Projesi'nden istifade edildiğini aktardı.

Kentteki hayvancılık işletmelerinin Türkiye'nin damızlık ihtiyacının önemli bir kısmını karşıladığına işaret eden Şahin, şu bilgileri verdi:

"Türkiye genelinde ithal edilen damızlık besi hayvanlarının yüzde 25'i Kırşehir'deki işletmelere geliyor. 15 büyük işletme, Türkiye'nin damızlık ırkı besi danası ihtiyacını karşılamak için çalışıyor. Amacımız, işletmeler bazındaki bu başarıyı köylere de yaymak. Büyük esnaf, doktor, avukat ve başka mesleklerden hayvancılık yapmak isteyenlerin dışında köylerimizde bu projeleri uygulamak istiyoruz. Köylülerimiz de artık kaliteli standartlarda hayvancılık yapmaya hevesli. Bakanlık olarak gerek Genç Çiftçi Projesi gerekse kırsal kalkınma projeleriyle her köyde 10 ahır, 10 ağıl ve 10 damızlık işletme kurduğumuz zaman İç Anadolu Bölgesi'nin besi materyalini karşılar hale geleceğiz."

Kırşehir örnek iller arasında

Besicilik sektöründe kalite, standart, altyapı ve gayri safi milli hasılaya katkı yönünden Kırşehir'in örnek iller arasında bulunduğunu vurgulayan Şahin, şöyle devam etti:

"Bu altyapı ve potansiyele ana materyal sağlayacak damızlık besi işletmelerinin kurulması için çalışmalar yapıyoruz. Bakanlığımızın sunduğu gerek Genç Çiftçiler Projesi gerekse diğer desteklerden çiftçilerimiz faydalanıyor. Köylerimize genç çiftçi çekmek için projeler yapıyoruz. Geçen yıl 77 kişiye 6'şar büyükbaş, 18 kişiye 40'ar küçükbaş hayvan dağıtıldı. İlimizin mevcut besi potansiyelini harekete geçirerek insanlarımızın hayvanlarını Macaristan'dan değil Kırşehir'den temin etmeleri için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Kırşehir'de 15 büyük işletme damızlık et materyalini sağlamak için düveler getirdi. Çeşitli destek projelerinden daha fazla imkan sağlayabilirsek, mevcut potansiyelimiz olan besi üssünü damızlıkla beraber hayvancılık üssü haline getirebiliriz. İlimiz, gayri safi milli hasılaya en fazla katkıyı sağlayacak damızlık üssüne sahip olabilir."

Sıdıklı Büyükoba köyünde hayvancılık yapan Gülten Çemen de işlerini geliştirmek için eşiyle Genç Çiftçi Projesi'ne müracaat ettiklerini ve hibe desteğiyle 6 büyükbaş hayvan aldıklarını söyledi.

Çemen, bu girişimlerinden etkilenen başka köylülerin de projeye başvurmak için hazırlık yaptıklarına dikkati çekerek, köylüler arasında hayvancılığa büyük bir ilgi olduğunu kaydetti.

Yeşilli köyünden Oktay Duman da tarımsal destek programı sayesinde 40 küçükbaş hayvan aldığını, sahibi olduğu sürüyü büyüterek çocuklarına gelecek hazırlamayı planladığını belirtti.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Fiyatını duyan ormana koştuÖnceki Haber

Fiyatını duyan ormana koştu

Meteoroloji Saat Verdi! Yarın GeliyorSonraki Haber

Meteoroloji Saat Verdi! Yarın Geliyor

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar