Şekerbank

Keneye Karşı İlk Etapta 51 Bin 70 Büyükbaş Hayvan İlaçlandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Keneye Karşı İlk Etapta 51 Bin 70 Büyükbaş Hayvan İlaçlandı

Giresun’da yürütülen kene mücadelesi çalışmaları konusunda İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Muhammet Angın yaptığı açıklamada;

“Giresun ilimizde, hyalomma soyu kenelerin yaygın  olduğu Kelkit vadisi çevresinde  yer alan yüksek kesimdeki ilçelerimizde (Alucra, Çamoluk, Şebinkarahisar) İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimizce 15 Mart ile 30 Nisan 2021 tarihleri arasında yürütülen 1’inci etap kene mücadelesi çalışmaları tamamlanmış olup, ilk etapta 51 bin 70 büyükbaş hayvan keneye karşı ilaçlanmıştır. Kene mücadelesine 4-6 haftalık periyotlarla Eylül ayı sonuna kadar devam edilecektir.

Kene mücadelesinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından temin edilen ve et ile sütte kalıntı bırakmayan ilaçlar kullanılmakta olup, büyükbaş hayvanlar muhtarlıkların ve önder çiftçilerin de desteği sağlanarak, riskli yerler başta olmak üzere ücretsiz olarak ilaçlanmaktadır. Çevre kirliliğine yol açması ve doğada faydalı canlılara da zarar verebilmesi nedeniyle mera vb. açık alanların ilaçlanması ise önerilmemektedir.

Çiftlik hayvanlarında yapılan bu ilaçlı mücadele çalışmalarının temel amacı kenelerin biyolojik üreme zincirini kırarak popülasyonunu mümkün olduğunca azaltmaktır. Doğada çok geniş alanlarda bulunan, larva, nimf ve ergin evreleri beslenmek (kan emmek) için yabani hayvanları (tavşan,kirpi,yerden beslenen kuşlar vd.) ve evcil hayvanları tercih eden ve hızlı üreyebilen kenelerin herhangi bir mücadele yöntemiyle tamamen yok edilmesi mümkün değildir.

Sıcak mevsimlerde insanlara kene tutunması vakalarının artması nedeniyle kenelerin bulunabileceği alanlara gidildiğinde dikkatli olunmalı ve en etkili korunma yönteminin kişisel korunma tedbirleri olduğu unutulmamalıdır. 

Kırsal ve ormanlık alanlardan dönüşte vücutta kene yönünden mutlaka kontrol yapılarak eğer kene tespit edilirse çıplak elle dokunmamak şartıyla, parçalanmadan ve ezilmeden en kısa sürede çıkartılmalı veya yakındaki bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Çünkü kene vücuda yapışmasından sonra kan emmeye başlaması nedeniyle muhtemel Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) virüsünü bulaştırması için belirli bir zamanın geçmesi gerekmektedir (ortalama 12 saat). Bu nedenle arazi dönüşünde vücutta kene kontrolü yaparak yapışan bir kene varsa gün geçirilmeden uzaklaştırılması en önemli tedbirdir. Ayrıca çiftçilerimizin, yaz mevsiminde tarlada çalışma saati olarak; kenelerin hareketsiz veya en az hareketli oldukları, sıcaklığın 15 derecenin altında olduğu zaman dilimleri olan sabah 05:00-10:00 arası ve akşam 17:00-20:00 saatleri arasını tercih etmeleri faydalı olacaktır” dedi.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Türk tarım sektörünün gururu olan Konya Tarım Fuarı’na günler kaldıÖnceki Haber

Türk tarım sektörünün gururu olan Konya...

CHP Heyeti, Konya ve Karaman'da kuraklık mağduru çiftçilerle buluştuSonraki Haber

CHP Heyeti, Konya ve Karaman'da kuraklık...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar