Reklamı Geç
Tarfin
Şekerbank
Tofidas1

“Kayseri Kendi Yağında Kavruluyor” Projesiyle Türkiye Kendi Yağında Kavrulacak

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“Kayseri Kendi Yağında Kavruluyor” Projesiyle Türkiye Kendi Yağında Kavrulacak
Tofidas3

Talas Koçcağız Mahallesinde yapılan Aspir hasat törenine; Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Tarla ve Bahçe Bitkileri Daire Başkanı Veyis YURTKULU, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh BÜYÜKKILIÇ, İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa ŞAHİN, Talas Kaymakamı Yaşar DÖNMEZ, Talas Belediye Başkanı Mustafa YALÇIN, üreticiler, il ve ilçe müdürlüğü personeli katılım sağladı.

Hasat töreninde; Talas Koçcağız Mahalle Muhtarı Mehmet KÜTÜK, İl Müdürü Mustafa ŞAHİN, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh BÜYÜKKILIÇ ve Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Tarla ve Bahçe Bitkileri Daire Başkanı Veyis YURTKULU birer konuşma yaptılar.

İl Müdürü Şahin konuşmasında: "Kayseri Kendi Yağında Kavruluyor" projesi İl Müdürlüğümüz proje ekibince hazırlanan ve Büyükşehir Belediyemizce finanse edilerek ülke ihtiyaçlarının ön plana alındığı çok özel bir projedir.

İlimiz; Türkiye'nin en önemli Tarımsal Üretim Merkezlerinden biri bunu hem tarımsal alan büyüklüğü hem de üretimde ilk 10 içerisinde olan birçok ürün ile görmekteyiz.

Kayseri bir olmanın beraber olmanın nimetlerini özellikle tarımsal alan da son yıllarda Bakanlık, Büyükşehir Belediyemiz ve üreticilerimizin bir araya gelerek ihtiyaçları belirleyip bu ihtiyaçları kaynak israfına yol açmadan üreticimize ulaştıran bir anlayışla çalışmalarına devam ediyor.

29 Mart tarihinde dağıtımını gerçekleştirdiğimiz Aspir tohumu aslında mütevazi bir bütçe ile bakanlığımız tarafımızdan desteklenecek olan "Kayseri Kendi Yağında Kavruluyor"  projesi idi ancak Büyükşehir Belediyemizin destekleri ile revize edilerek "Türkiye Kayseri'nin Yağında Kavruluyor" projesine dönüşmüştür. Bu gün sonuçlarına baktığımızda özel bir firmanın da ilimizde sözleşmeli üretime geçmesi ile ülke ihtiyaçlarının karşılanmasında önemli bir yol alınmıştır. Projenin hayata geçmesinde inisiyatif alan herkese teşekkürlerimi bir kez daha sunuyorum.

Bunların yanı sıra ülkemizde önemli yağ üretimi yapan firmalardan birinin Pınarbaşı bölgemizde sözleşmeli Aspir üretime başlaması bakanlığımızca başlanan ve büyükşehir belediyemizce devam ettirilen projenin ne kadar önemli olduğunun bir ispatı olduğunu düşünüyorum. Kümülatif olarak ilimiz de bu yıl 80.000 dekarın üzerinde bir alanda Aspir yetiştiriciliği yapılmıştır. Yetiştirilen bu Aspir ile hem alan hem de üretim olarak ilk sıraya yerleşmiş olacağımızı düşünüyorum.

Projenin son 3 yıl içerisinde hayata geçmesinde emeği olan başta Bakanlığımıza, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğümüze, hazırladığımız ve destek talep ettiğimiz bütün projelerde proje ortağımız olan Kayseri Büyükşehir’imize ve Büyükşehir belediye başkanımız Dr. Memduh Büyükkılıç’a, projenin ete kemiğe bürünmesine destek veren herkese teşekkür ederken, projenin yürütülmesinde yer alan tüm ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Birlik ve Beraberlik çerçevesinde "ÜRETEN KAYSERİ, GELİŞEN TÜRKİYE" sloganımızı tekrar ediyor üretilecek yemeklik yağın Kayserimize ve ülkemize bereketli olmasını temenni eder, saygılar sunarım." dedi.

Daire Başkanı Veyis Yurtkulu konuşmasında: "Sayın Başkanım değerli katılımcılar Ülkemizde son zamanlarda art arda yaşanan olaylar ve tarımsal kuraklık etkisi bir kez daha gösterdi ki tarımsal üretimde ülkelerin kendilerine yeterliliği son derece önemli. Bu anlamda Bakanlığımız, yerel yönetimler ile birlikte olabildiğince iş birliği içinde bitkisel üretimin artırılması yönünde projeler yürütüyoruz. Bu kapsamda üreticilerimize vermiş olduğumuz hibe destekleri ile üretimde kalmalarını sağlamaya çalıştık.

2022 yılında toplam olarak 2 milyon dekarlık alanı tarımsal üretime kazandırma yönünde planlamalar yapılmış olup bunun bir kısmını gerçekleştirdik. Bugün burada Yazlık ekilişlerden olan Aspir üretimini geliştirme projesinin hasadını gerçekleştiriyoruz. Güz döneminde de 1 milyon dekar alan için projelerimiz başlatıldı.

Aspirde Kayseri Türkiye üretiminin yarısından fazlasını üreterek birinci sırayı alıyor. Bu anlamda emeği geçenlere Bakanlığımız adına teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
8. Akçalar-Fadıllı İncir Festivali renkli geçtiÖnceki Haber

8. Akçalar-Fadıllı İncir Festivali renkl...

Islahçı'lar tarafından geliştirilen 2 binden fazla bitkisel ürün koruma altındaSonraki Haber

Islahçı'lar tarafından geliştirilen 2 bi...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Tarfin