Şekerbank

Kaybolmaya yüz tutan 'Zavot sığırı' sayısı desteklerle 9 kat arttı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kaybolmaya yüz tutan 'Zavot sığırı' sayısı desteklerle 9 kat arttı
Tofidass

Ardahan'da 6 yıl önce başlatılan "Gen Kaynakları Koruma Projesi" sayesinde, Tarım ve Orman Bakanlığının destekleriyle korunmaya çalışılan Zavot sığırlarının sayısı 84'ten 782'ye yükseldi.

Özellik itibarıyla diğer büyükbaş hayvanlardan çok farklı olmayan ancak beyaz rengi, rakımı yüksek yerde yaşayabilmesi, soğuk iklime dayanıklılığı ve yöreselliği nedeniyle öne çıkan Zavot sığırı, Türkiye'de saf ırk olarak sadece Ardahan'da yetiştiriliyor.

Kentin merkeze bağlı Alagöz köyündeki işletmelerde yetiştirilen Zavot sığırları, popülasyonunun azlığı nedeniyle Türkiye'de kaybolmaya yüz tutmuş büyükbaş hayvan ırkları arasında yer alıyor.

Bu nedenle Tarım ve Orman Bakanlığının destekleriyle korunmaya çalışılan Zavot sığırlarının sayısı, 6 yıl önce başlatılan "Gen Kaynakları Koruma Projesi" sayesinde 84'ten 782'ye yükseltildi.

Yöresel ırk olması nedeniyle kaybolmaması amacıyla koruma altına alınan Zavot sığırının, Bakanlığın söz konusu projesiyle üreticiye destekler verilerek sayısının çoğaltılıp üretiminin daha da yaygınlaştırılması hedefleniyor.

"Destek ve projelerle Zavot'u korumaya çalışıyoruz"

Ardahan Tarım ve Orman İl Müdürü Turgay Şişman, destek ve projelerle Zavot sığırını korumaya çalıştıklarını söyledi:

"Zavot sığırı, geçmişte bu bölgeye gelen insanlarca getirilen ve zamanla kaybolmaya yüz tutmuş ırktır. Et verimi açısından önemli ırk olmadığı için üretici Zavot'u tercih etmiyor. Üretici özellikle etçil ırkları daha çok tercih ediyor. Destek ve projelerle Zavot'u korumaya çalışıyoruz. Bakanlık olarak böyle bir hayvanın yok olmasını istemeyiz. Zavot bölgenin önde gelen büyükbaş hayvan ırklarından birisi olması dolayısıyla Bakanlıkça koruma altına aldık. Buranın coğrafi yapısı ve iklimine adapte olması dolayısıyla dayanıklı ve bu nedenle de hastalıklardan az etkilenen bir ırktır. Desteklerle şükür meyvesini almaya başladık ve sayımız şuan sevinerek söylüyorum 84'ten 782'e ulaştı. Kars Kafkas Üniversitesi de Zavot sığırıyla ilgili bazı çalışmalar yapıyor. "

Bakanlık her Zavot sığırı için üreticiye yılda 600 lira destek veriyor. 

"Desteklerle köydeki her işletmede bu ırk üretiliyor"

Alagöz Köyü Muhtarı Özcan Aydın ise söz konusu projenin köylerinde olmasının kendileri için şans olduğunu anlattı:

"Desteklerle köydeki her işletmede bu ırk üretiliyor. Bu çalışmayla hem hayvanımızı korumuş olduk hem de destekten yararlanmış olduk."

İşletme sahiplerinden Zeki Öktem de 38 Zavot sığırının bulunduğunu söyleyerek, "Devlet desteğiyle hayvanımızı korumuş oluyoruz. Böyle bir ırkın yok olmasını önlediği için Bakanlığa teşekkür ediyoruz." dedi.

Kaynak:Trthaber


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Serik'te sağanak; tarım alanları su altında kaldıÖnceki Haber

Serik'te sağanak; tarım alanları su altı...

Koronavirüse Karşı Bağışklığımızı Kuvvetlendirmek İçin Nasıl Beslenelim?Sonraki Haber

Koronavirüse Karşı Bağışklığımızı Kuvvet...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar