Şekerbank

Karaman’da Hastalıktan Ari İşletme Kurulması Çalışmaları

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Karaman’da Hastalıktan Ari İşletme Kurulması Çalışmaları
Karaman’da Hastalıktan Ari İşletme Kurulması Çalışmaları
Tofidass

Ülkemizde görülen sığır tüberkülozu ve sığır, koyun, keçi brusellozu hastalıkları ile etkin mücadele edilmesi,  sürdürülebilir hayvancılığın sağlanması ve hayvanlardan insanlara bulaşabilen zoonoz hastalıklardan halkımızın korunması amacıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca hastalıktan ari işletmelerin desteklenmesi projesi uygulanmaktadır. Söz konusu proje çerçevesinde sertifikalandırılan süt sığırı işletmelerinde bulunan, altı ayın üzerindeki erkek hayvanlar hariç tüm sığırlara destekleme ödemesi yapılmaktadır.

Bakanlıkca uygulanan hastalıktan ari işletmelerin desteklenmesi projesi,  hayvan sağlığının korunması yanında, kaliteli ve sağlıklı süt üretilmesi ile ülkemiz süt sektörünün Avrupa Birliğine süt ve süt mamulleri ihracatı yapabilmesi için temel teşkil etmektedir.

Karaman'da örnek işletmelerden olan Duru Hayvancılık çiftliği hastalıktan ari işletme olma yolunda ilerlemektedir. Söz konusu çiftliğe ziyarette bulunan İl Müdürü Ahmet Haşim KESKİN,  İl Müdür Yardımcısı Baran Yavuz YÜREKLİ ve Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Ramazan ÇELİK incelemelerde bulundular. İl Müdürü KESKİN'e işletme hakkında bilgiler veren Duru Hayvancılık sahibi Emin DURU, Hastalıktan ari işletme olmak için Duru Çiftliğinde gerekli alt yapı çalışmalarının sürdüğünü belirterek çalışmaların tamamlanması ile İl Müdürlüğüne başvuruda bulunacaklarını ifade etmiştir. İl Müdürü KESKİN ise, Duru Hayvancılık çiftliğinin Karaman için örnek bir işletme olduğunu, bu bakımdan böyle bir işletmenin hastalıklardan ari işletme sertifika almasının Karaman için bir ilk olmasının yanında, Bakanlıkça hastalıktan ari işletmelerde bulunan hayvanlara 375 TL/baş destekleme ödemesi yapıldığını ifade etmiştir.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Hatay'da Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Çalıştayı Sona ErdiÖnceki Haber

Hatay'da Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Çalı...

Edirne'de Tohumluk Dağıtımı YapıldıSonraki Haber

Edirne'de Tohumluk Dağıtımı Yapıldı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar