Şekerbank

Kabaoğlu: Son 10 Yılda Göletlerimize 315 Bin Yavru Sazan Bıraktık

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kabaoğlu: Son 10 Yılda Göletlerimize 315 Bin Yavru Sazan Bıraktık
Tofidass

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından; su kaynaklarındaki nesli tehlikede ve baskı altında olan türlerin desteklenmesi, farklı nedenlerle zarar gören su ürünleri stoklarının takviyesi, bilimsel temele ve metotlara dayalı balıklandırma amacıyla "Su Kaynaklarının Balıklandırılması  Projesi"  uygulanmaktadır.

Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce; İl sınırları dâhilinde bulunan Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'nün hüküm ve tasarrufu altındaki baraj gölü, gölet ve yetiştiricilik amacıyla başvuru yapılan göletler dışında kalan, balıklandırılmasına ihtiyaç duyulan göl ve göletlerde balıklandırma çalışması yapıldı. Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğünden temin edilerek getirilen toplam 29.500 adet yavru sazan balığı Kaynaşlı İlçesinde bulunan  3 adet göl ve gölete bırakıldı.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu ‘’İlimizde su kaynaklarına 2008-2018 yılları arasında 315.000 adet sazan yavrusu bırakılmıştır. Balık stoklarının artırılması suretiyle, su ürünleri tüketiminin artırılması, tüketime bağlı istihdam oluşturması amacıyla iç su kaynaklarında çoğunlukla doğal bir tür olan sportif ve ticari avcılıkta tercih edilen pullu sazan kullanılmaktadır. Yapılan çalışma ile göl ve göletlerin balık populasyonlarının desteklenmesi, göl ekosisteminin canlı tutulması ve yöre halkının göl ve göletlerden istifade etmesi hedeflenmektedir. Balıklandırma faaliyetinin  yöre halkı tarafından da ilgi ve memnuniyetle karşılandığı görülmüştür.

Su ürünleri stoklarını arttırmak amacıyla Bakanlığımızca yürütülen balıklandırma programı kapsamında müdürlüğümüzce her yıl ihtiyaç duyulan göl ve göletlere balıklandırma çalışmaları devam edecektir. Beklenen faydanın üst düzeyde alınabilmesi için; balıkların korunması sürdürülebilir avcılığa bağlı olduğundan bırakılan bu yavruların en az bir kez yavru vermesine imkan tanınmasını siz balıkçılarımız ve halkımızdan bekliyoruz’’ dedi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bu buğdayın kilosu 5 liraÖnceki Haber

Bu buğdayın kilosu 5 lira

Tohum ve fide-fidan desteğinde son gün 3 gün…Sonraki Haber

Tohum ve fide-fidan desteğinde son gün 3...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar