Şekerbank

İşletme Ziyaretleri İle Buzağı Ölümleri Önlenecek

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İşletme Ziyaretleri İle Buzağı Ölümleri Önlenecek
Tofidass

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 2018 yılında Buzağı Ölümleriyle Mücadele Yılı ilan etmesi sebebiyle hazırlanan stratejik plan çerçevesinde Muğla İl Müdürlüğü çalışmalarına hızla devam ediyor. Bir yılda bin işletme ziyareti parolasıyla yola çıkan Muğla İl Müdürlüğü yetiştiricilere eğitimi yerinde veriyor. Tüm ilçeleri kapsayan "Buzağı Ölümlerine Eğitimle Önlüyoruz" Projesi üç yıl boyunca devam edecek. İşletme ziyaretlerinde birebir anket çalışması yapılarak Muğla geneli sayısal veri oluşturuluyor. İşletme ziyaretlerinde tespit edilen eksiklik ve aksaklıklar hakkında yerinde eğitimle bilgi veren ilgili teknik personel, sonrasında tekrar işletme ziyareti gerçekleştiriyor.

Bu kapsamda Menteşe İlçesi Yörükoğlu Mahallesinde yapılan işletme ziyaretinde yerinde inceleme ve anket çalışması yapan ilgili teknik personel yerinde eğitim verdi. İşletmeye gidildiğinde yapılan incelemede yeni doğan bir buzağıya rastlandı. İşletme sahibinin de yeni fark ettiği doğum olayının yeni gerçekleştiğini söyledi. Aile büyük mutluluk yaşadı. Yerinde ilk müdahale de bulunan İl Müdürlüğü personeli buzağı bakımı hakkında bilgi verdi. Bu ziyaretten yetiştiricilerin de memnun olduğu gözlendi. Yapılan çalışmadan memnun kalan yetiştirici yerinde işletme ziyaretinin ve verilen eğitimin çok faydası olduğunu söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Şakir Fırat Erkal, aile işletmelerine yapılan ziyaretlerin ve tüm aile bireylerine yönelik verilen birebir eğitimlerin daha verimli olduğunu, özellikle kadın çiftçilerin emek verdiği hayvancılık sektöründe başta kadınlar olmak üzere tüm aile bireylerine ulaşmanın önemli olduğunu söyledi. Bir yılda bin işletme hedefi ile yola çıkılan bu çalışmada yapılan anketlerin, Muğla'ya önemli bir sayısal veri kazandıracağını, buzağı ölümlerinin önüne geçilerek hayvan sayısında önemli bir artış sağlanacağını söyledi. İlk 6 ay içinde 500 işletme ziyareti gerçekleştiğini, yılsonunda bu sayının 1000 işletmeye tamamlanacağını, ayrıca hayvancılık sektörü açısından ve ülke ekonomisi için önemli bir kaynak vurgusu yaptı. İşletmede yapılan ziyaretlerin aynı zamanda eğitim ve rehberlik amacı taşıdığını ifade etti. Yetiştiricilerin memnuniyetlerinin önemli olduğuna dikkat çeken Erkal, çalışmaların üç yıl boyunca devam edeceğini, böylece buzağı bakım ve besleme kaynaklı ölümlerin önüne geçmeyi hedeflediklerini söyledi. 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sağlıklı Türk Kuru Meyveleri Dünya Genelinde TanıtılacakÖnceki Haber

Sağlıklı Türk Kuru Meyveleri Dünya Genel...

Geleceğin süper besini diyorlar: Hamam böceği sütüSonraki Haber

Geleceğin süper besini diyorlar: Hamam b...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar