Şekerbank

ILO, FERRERO iyi tarım uygulamaları programı saha çalışanlarına çocuk işçiliğiyle mücadele konusunda eğitim düzenledi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ILO, FERRERO iyi tarım uygulamaları programı saha çalışanlarına çocuk işçiliğiyle mücadele konusunda eğitim düzenledi
Tofidass

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), FERRERO İyi Tarım Uygulamaları Programı kapsamında görev alan saha çalışanlarının fındık tedarik zincirinde çocuk işçiliğiyle mücadele konusunda bilgi ve tecrübelerini artırmak amacıyla kapasite geliştirme eğitimi düzenledi.

Eğitimlerin ilki 23-24 Şubat 2023 tarihleri arasında Ordu’da, ikincisi ise 2-3 Mart 2023 tarihlerinde Sakarya’da düzenlendi.

Eğitimlere FERRERO Değerli Tarım Uygulamaları programı bünyesinde çalışan bölge yöneticileri, saha uzmanları, teknik uzmanlar ve sosyal çalışmacılar katıldı.

İlk oturumunda çocuk işçiliğinin kavramsal ve yasal çerçevesi çizilen eğitimin ikinci oturumunda mevsimlik gezici tarımda çocuk işçiliği konusu ele alındı.

Eğitimler bağımsız danışman Ceren Ababay Tosyalı, bağımsız araştırmacı Dr. Engin Fırat ve Cumhuriyet Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Abdulkadir Yüksel tarafından verildi.

İlk oturumda çocuk hakları ve çocuk işçiliği hakkında interaktif bir eğitim verildi. Çocuk işçiliğinin mevcut durumu, sebep ve sonuçları ile politika önceliklerinin anlatıldığı oturumda, çocuk işçiliğine dair ulusal ve uluslararası mevzuat hakkında da bilgi verdi.

İkinci oturumda, mevsimlik gezici tarımda çocuk işçiliği, çalışma ve yaşam koşullarını anlatıldı. Ulusal mevzuat çerçevesinde kurumsal rol ve sorumlulukların ele alındığı oturumda çocuk işçiliğinin önlenmesinde kurumlar arası işbirliği ve koordinasyonun önemine dikkat çekildi.

Üçüncü ve son oturumda ise mevsimlik gezici tarımda haklar ve sorumluluklar konusu ile çalışma riski altındaki çocuklar ve aileleri ile iletişim ele alındı.

Kapasite geliştirme eğitimlerine dair bilgi veren Kıdemli Proje Koordinatörü Koray Abacı, “ILO Türkiye Ofisi olarak Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Programı kapsamında geliştirdiğimiz eğitim modüllerini bugün Sakarya’da FERRERO saha çalışanlarına yaygınlaştırmak için buradayız. Birincisini Ordu’da yine FERRERO Değerli Tarım Uygulamaları kapsamında görev alan özel sektör temsilcilerine yönelik yaptık. Bugün Sakarya’da ikincisini gerçekleştiriyoruz. Eğitim faaliyetleriyle gerçekleştirmek istediğimiz varolan ulusal ve uluslararası mevzuata ilişkin gerekli bilgilendirmeleri özel sektör temsilcilerine aktarmak ve bu çerçevede geliştirilecek olan mevsimlik gezici tarımda çocuk işçiliğinin önlenmesine yönelik faaliyetlerin yaygınlaştırılması ve bu kapsamda bilgilendirilme sağlanmasını amaçlıyoruz” diye konuştu.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ticari süt işletmelerince 793 bin 384 ton inek sütü toplandıÖnceki Haber

Ticari süt işletmelerince 793 bin 384 to...

Denizlerde av yasağı 15 Nisan'da başlıyorSonraki Haber

Denizlerde av yasağı 15 Nisan'da başlıyo...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar