Şekerbank

HDP’den kavun üreticisi çiftçilere ziyaret

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
HDP’den kavun üreticisi çiftçilere ziyaret
HDP’li heyet, Mersin’de kavun üreticisi çiftçileri ziyaret etti. Çiftçilerin sorunlarını dinleyen heyet, “Türkiye’de çiftçinin beli kırılmış durumdadır” diyerek yaşanan sorunlara dikkat çekti.

HDP’li heyet, Mersin’de kavun üreticisi çiftçileri ziyaret etti. Çiftçilerin sorunlarını dinleyen heyet, “Türkiye’de çiftçinin beli kırılmış durumdadır” diyerek yaşanan sorunlara dikkat çekti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin İl Örgütü, Tarsus’ta kavun üreticisi çiftçileri ziyaret etti. Ziyarete, HDP Mersin İl Eşbaşkanı Gülbahar Şöfer, kent vekilleri Rıdvan Turan ve Fatma Kurtulan ile HDP’li belediye meclis üyeleri katıldı.

 ‘ÇİFTÇİNİN DERDİYLE İLGİLENME NİYETLERİ YOK’ 

Tarlada çiftçinin sorunlarını dinleyen heyet, burada basın açıklaması yaptı. Heyet adına kısa bir konuşma yapan HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, çiftçinin ürettiği kavunun bu yıl tarlada kaldığını belirterek, “Türkiye’de tarıma ilişkin çok köklü sorunlar var. Yıllardır anlatmamıza rağmen Tarım Bakanı olan zatın bu meseleyle alakası yok. Ülkeyi yönetenlerin de çiftçinin derdiyle ilgilenme gibi bir niyeti yok” dedi.

 ‘TARLADA KAVUN KALDI’ 

Çiftçinin büyük bir mağduriyet yaşadığına dikkati çeken Turan, “Girdiler geçen yıla oranla yüzde 70 oranında artmış durumdadır. Mazot, gübre, fide ve tohum fiyatları arttı. Pandemiyle birlikte pazar sorunu ortaya çıktı. Pandemide iktidar zincir marketlerini desteledi ama üreticiyi desteklemedi” şeklinde konuştu. Tarlada kalan kavunlara işaret eden Turan, “Üretici, kavununu toplamaya bile gerek duymuyor. Çiftçi, masrafı artmasın diye kavunu tarlada bırakıyor. Bu durum, ülkeyi yönetenlerin, tarımın başında olanların beceriksizliğidir” diye konuştu.

Çiftçinin sorunlarını Meclis’e taşımalarına rağmen sorunlarının çözülmediğini dile getiren Turan,  “Türkiye’de çiftçinin beli kırılmış durumdadır. Çiftçiye destek olduklarını söylüyorlar, bunlar külliyen yalandır” dedi.

Heyet, açıklamanın ardından bölgeden ayrıldı.

Kaynak: https://www.habergram.com/hdpden-kavun-ureticisi-ciftcilere-ziyaret/

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
“Toplum Temelli Seracılık” Projesinde İlk Hasat YapıldıÖnceki Haber

“Toplum Temelli Seracılık” Projesinde İl...

Bayraktar: “Topraklarımız birçok tehdit ve riskle karşı karşıyadır”Sonraki Haber

Bayraktar: “Topraklarımız birçok tehdit...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar