Şekerbank

Halk Elinde Anadolu Mandası Islahı Ülkesel Projesi Yürütme Kurulu Toplantısı Yapıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Halk Elinde Anadolu Mandası Islahı Ülkesel Projesi Yürütme Kurulu Toplantısı Yapıldı

Halk Elinde Anadolu Mandası Islahı Ülkesel Projesi Yürütme Kurulu Toplantısı Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Zirai Karantina Toplantı Salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya; TAGEM Hayvancılık ve Su Ürünleri Araştırmaları Daire Başkanı Dr. Süleyman Aslan başkanlığında, Proje Koordinatörü Kürşat Alkoyak, İl Müdür Yardımcısı Bekir Karaosmanoğlu, Samsun ve Amasya İllerinin Proje Liderleri, Damızlık Manda Yetiştiricileri Birlik Başkanları ile yine bu illerin İl Müdürlüklerinin Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürleri ve ilgili teknik personel katıldı.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, “Proje İlimizde 2011 yılında Bafra, Çarşamba ve Ondokuzmayıs İlçesinde başlamış ve 2013’te Vezirköprü 2016’da Ladik İlçesinin de dahil edilmesi ile birlikte toplam 5 ilçede uygulamaya konulmuştur. Proje, 19 Mayıs Üniversitesi, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Manda Yetiştiricileri Birliği ile ortak yürütülmektedir. Proje ile saf yetiştirme ve seleksiyon yöntemi kullanılarak ıslah çalışmalarının yürütülmesi, gelecekte birliklere ve çiftçilere kendi ıslah sistemlerini kurmaları konusunda uygulamalı eğitimlerin yapılması amaçlanmaktadır. Bu projede, Anadolu Manda varlığımızın ve yetiştiriciliğinin yeniden canlandırılması, hızla azalışının önlenmesi ve bu üretim kolundan elde edilen verim ve gelirin artırılması hedeflenmiştir.

2011 yılından bu yana ilimizde uygulanan bu proje ile İlimizde, 2012 yılında 620 kg civarında olan süt verimi 1130 kg’a yaklaşmıştır. Malakların doğum, 6. ay ve 12. ay ağırlıklarında artış görülmüştür. Yetiştiricilerimiz manda yetiştiriciliği ve kayıt tutma konusunda daha fazla bilinçlenmiş, manda ürünleri konusunda farkındalık ve talep artmıştır. Manda ve ürünlerinin getirisi artmış olup, örgütlü yetiştiricilik ve kazanımları daha iyi kavranmıştır. Yetiştiricilerde damızlık hayvan kavramı önem kazanmıştır.

Proje kapsamındaki yetiştiricilere her yıl yayınlanan Tarımsal Desteklemelere ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı ile belirlenen miktarlarda hayvan başına destekleme yapılmaktadır. Proje kapsamında 2021 yılında 96 İşletmede 1408 malak için 316.800 TL, 3300 manda için 2.594.520 TL ödeme yapılmıştır. 2022 yılında 91 işletmede 1.018 malak için 1.323.400 TL, 3.124 Manda için 4.931.264 TL destekleme ödemesi yapılmıştır. 2023 yılında Projedeki boğa ve yılı içinde doğuran anaç manda için 4.000 TL, yılı içinde doğurmayan anaç manda için 2500 TL destekleme ödemesi yapılacaktır.” dedi.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Şiddetli Sağanak Yağış Etkili OlacakÖnceki Haber

Şiddetli Sağanak Yağış Etkili Olacak

Köy arazilerine TOKİ darbesiSonraki Haber

Köy arazilerine TOKİ darbesi

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar