Şekerbank

Gürer: Çiftçi Borç İçinde

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Gürer: Çiftçi Borç İçinde

CHP Niğde Milletvekili ve Kit Komisyonu üyesi Ömer Fethi Gürer, CHP Niğde İl Başkanı Erhan Adem, CHP Merkez İlçe Başkanı Kamil Davarcı, Konaklı kasabası ve Belediye Başkanı Maksut Özçelik’i makamında ziyaret etti. Cumhuriyet Halk Partisi Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ve CHP parti örgütünün ziyaretlerinden dolayı memnuniyetini ifade eden Başkan Özçelik, Niğde’nin sorunlarını meclis gündemine taşıyan Niğde Milletvekili Gürer’e çiftçiler adına teşekkür etti.

Konaklı Belediyesinde gerçekleşen ziyarette Niğde’nin köy ve kasabalarının sorunları ile çiftçilerin ihtiyaçları konuşuldu. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bölge çiftçilerinin sorunlarının çözümü için yapılan çalışmalarını anlattı. Konaklı Belediye ziyaretinin ardından kahvehane ve esnafları ziyaret eden Gürer, kasaba halkının sorunlarını yerinde dinledi.

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Ömer Fethi Gürer, Konaklı Kasabasında çiftçilerin sorunlarını dinlerken yaptığı açıklamalarda şunları söyledi: “Konaklı kasabamızda geçen yıl patatesten edilen zarardan dolayı çiftçilerimiz kredi borçlarını ödeyemeyecek duruma geldiler. Konuyu meclise ve hükümetin bilgisine taşıdım. Patates Konaklılı vatandaşlarımız için çok önemli. Eğer çiftçi patatesi değerinde satamaz ise buğday ve fasulyeden elde ettiği kazancıda ürün giderlerine harcıyor. Eylül’de patates sökümü başlıyor. Patateste ihracat yapılıp yapılmayacağı durumu belirleyecek. Eğer Irakl’a iç sorun yaşar ve Irak’a patates gitmezse yine sıkıntı var. Patates için kalıcı çözüm şart” dedi.

GÜRER: “KONAKLI HER YIL GÖÇ VERMEYE DEVAM EDİYOR”
CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Ömer Fethi Gürer Konaklı Kasabasının işsizlik ve hükümetin uyguladığı yanlış tarım politikalarından dolayı göç verdiğine değinirken yaptığı açıklamalarda şunları söyledi: “ Zarar eden çiftçilerimiz geçim ihtiyaçlarını karşılayamadıkları için Konaklı Kasabasından göç etmek zorunda kalıyorlar. Geçen yıllara göre nüfus düşmüş durumda. Konaklı Kasabamızdan göç eden vatandaşlarımız mozaik, kalsit işletmelerinde veya fabrikalarda iş bulmak ümidiyle kasabasını terk etmek zorunda kalıyorlar. Sadece Konaklı Kasabamız değil Niğde’nin tüm köy ve kasabaları göç vermeye devam ediyor. Uygulanan yanlış tarım politikalarından dolayı göç etmek zorunda bırakılan köy ve kasaba halkımızın desteklenmesi gerekiyor” dedi.

KONAKLI HALKI BORÇ BATAĞINDA
CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Ömer Fethi Gürer, köy ve kahvehanelerde vatandaşların taleplerini dinledi. Konaklı halkı ödemekte zorlandığı kredi borçlarını anlattılar Gürer, şunları söyledi: “AKP ülkede yanlış tarım politikası ile tarımın canına okudu. Niğde ilini de IPARD’a sokmayarak yani Avrupa Birliği Kırsal Destekleme Projesi dışında bırakarak ayrıca sahipsiz bıraktı. Bu nedenle IPARD olmadığı için Konaklılı çiftçilerimiz ekipmanlarını komşu illere göre daha pahalı satın almak zorunda kaldı. Ancak geçen yıl patatesin değerinin altında satılmasından dolayı çiftçi almış olduğu traktörün, sulama ekipmanlarının borçlarını ödeyemedi. Konaklı kasabanın geçim kaynağını çoğunlukla patates oluşturuyor. Patates kar etmeyi bırakın maliyetini karşılayamaz duruma geldiği için çiftçi fasulye ve buğday ekimine ağırlık verdi. Onda da gelir düştü. Her araziye de buğday ve fasulye ekilemeyeceği için çiftçi patatesi umut bekliyor. Bu yıl Konaklı kabasında patates değerinde satılamaz ise çiftçiler çok zor durumda kalacaklar. Yetkilileri uyarıyorum, patates sökümü başlamadan ihracat için gereken önlemler alınmalıdır” dedi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Genç Çiftçilere Büyükbaş Hayvan Dağıtımı YapıldıÖnceki Haber

Genç Çiftçilere Büyükbaş Hayvan Dağıtımı...

Orhan Sarıbal: “Hükümet Yabancı Üreticileri Destekliyor”Sonraki Haber

Orhan Sarıbal: “Hükümet Yabancı Üreticil...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar