Şekerbank

Giresun’da Coğrafi İşaret Çalışmalarına Hız Verildi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Giresun’da Coğrafi İşaret Çalışmalarına Hız Verildi
Giresun İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Muhammet Angın, “Giresun Isırganı, Giresun Simiti ve Giresun Tel Kadayıfı için İl Müdürlüğümüz teknik elemanlarınca gerekli tüm çalışmalar yapılarak hazırlanan başvuru evrakları Türk Patent ve Marka Kurumu’na gönderilmiş olup, coğrafi işaret süreci devam etmektedir.”
Tofidass

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdari Başkanlığı’nın (DOKAP) mali katkısı ile ve paydaşlarla işbirliği içerisinde yürütülen yerel bir proje kapsamında son beş yıl içerisinde, Giresun’a özgü 5 ürüne coğrafi işaret kazandırıldığı belirtildi.

Konu hakkında İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Muhammet Angın şu bilgileri verdi:

“Coğrafi işaret, tüketiciler için ürünün kaynağını, karakteristik özelliklerini ve ürünün söz konusu karakteristik özellikleri ile coğrafi alan arasındaki bağlantıyı gösteren ve garanti eden kalite işaretidir. Coğrafi işaret tescili ile kalitesi, gelenekselliği, yöreden elde edilen hammaddesi ile yerel niteliklere bağlı olarak belli bir üne kavuşmuş ürünlerin korunması sağlanır. 

Bu kapsamda sırasıyla; Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesi (2018), Görele Dondurması (2019), Çavuşlu Ekmeği (2020),  Alucra Oğlak Kebabı (2020), Şebinkarahisar Karadutu (2021) çoğrafi işaret alarak tescillendi. Ayrıca Giresun Isırganı, Giresun Simiti ve Giresun Tel Kadayıfı için İl Müdürlüğümüz teknik elemanlarınca gerekli tüm çalışmalar yapılarak hazırlanan başvuru evrakları Türk Patent ve Marka Kurumu’na gönderilmiş olup, coğrafi işaret süreci devam etmektedir.

Giresun Taflanı, Eynesil Koz Helvası, Görele Pidesi ve Tirebolu Çayı ile ilgili çalışmalarımız da devam etmekte olup, en kısa süre içerisinde evraklar düzenlenerek TÜRKPATENT’e sunulacaktır” dedi.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Üretici Ve Tüketici Enflasyonu Makası İyice AçıldıÖnceki Haber

Üretici Ve Tüketici Enflasyonu Makası İy...

Marmarabirlik’te 245 milyon TL’lik ödeme yarınSonraki Haber

Marmarabirlik’te 245 milyon TL’lik ödeme...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar