Şekerbank

Gıda Güvenliği İçin Denetimler Hız Kesmiyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Gıda Güvenliği İçin Denetimler Hız Kesmiyor
Tofidass

Aydın İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Kasım ayı içerisinde de, gıda satış ve toplu tüketim yerleri ile üretim yerleri denetimlerine yoğun şekilde devam etti.

Aydın'da toplam, 1.689 adet gıda üretim yeri, 13.401 adet gıda satış ve toplu tüketim yeri bulunmakta olup, Kasım ayında gıda üretim yerlerine 262 adet, gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde ise 1.326 adet olmak üzere toplam; 1.588 adet denetim gerçekleştirildi

İl Müdürlüğü tarafından Denetim İzleme Programı, şikayet, Yıllık Denetim Programı, zehirlenme vs.ye istinaden il genelinde toplam 40 adet numune alınmıştır.

Kasım ayı içerisinde; İl Genelinde Gıda üretim, Satış ve Toplu Tüketim yerlerinde yapılan denetimler ve  alınan numuneler sonucu  mevzuata uygun olmayan işletmelere 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı ve Yem Kanunu gereği yasal işlem uygulanmıştır.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Kasım ayı içerisinde 739 adet Sağlık Sertifikası düzenlenerek; 4.857.058,51 kg kuru incir, 76 adet Sağlık Sertifikası düzenlenerek 358.229,77 kg muhtelif gıda maddesi olmak üzere toplam; 815 adet Sağlık Sertifikası düzenlenerek 5.215.288,28 kg gıda maddesi ihracatı gerçekleşmiştir.

ALO Gıda 174 hattına, Kasım ayı içerisinde, gıda satış yeri ile ilgili 32 adet, toplu tüketim yeri ile ilgili 16 adet, gıda üretim yeri ile ilgili 11 adet olmak üzere  toplam 59 adet şikâyet gelmiştir. Şikayetlerle ilgili olarak 46 adet işletmenin denetimi sonlandırılmış olup, denetimler sonucu 1 adet toplu tüketim işyerine idari para cezası kararı uygulanmıştır.

Yapılan denetim ve alınan numunelere ait bilgiler, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın GGBS (Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi)'ne kaydedilmektedir.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, tüketicilerin güvenli ve sağlıklı gıdaya ulaşmaları konusunda denetim ve kontrol faaliyetleri, 116 kişilik Gıda Kontrolör ekibi tarafından 24 saat kesintisiz bir şekilde sürdürülmektedir.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Dünya pamuk tüketimi, üretimi geçtiÖnceki Haber

Dünya pamuk tüketimi, üretimi geçti

Çiftçilere 100 lira küçük aile işletmesi desteği verilecekSonraki Haber

Çiftçilere 100 lira küçük aile işletmesi...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar