Şekerbank

Gelin-Kayınvalide 35 bin lirayla bu işe girdi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Gelin-Kayınvalide 35 bin lirayla bu işe girdi
Tofidass

Hatay'ın Antakya ilçesinde yaşayan Atike Bebek ile gelin adayı Zeynep Duran, belgeselden etkilenip birlikte kültür mantarı yetiştiriciliğine başladı.

Televizyonda izledikleri kültür mantarı yetiştiriciliğine dair bir belgeselden etkilenen Atike Bebek (52) ile oğlunun nişanlısı Zeynep Duran (20) birlikte bu işi yapmaya karar verdi. Evlerinin boş duran yaklaşık 150 metrekarelik bodrum katını mantar yetiştiriciliği için hazır hale getirmekle işe başlayan ikili, ortak bir proje hazırladı. 

Projelerini Antakya Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Vakfına sunan ve 15 bin lira kredi alan Duran ve Bebek, bu paranın üzerine 20 bin lira daha ekleyerek mantar tohumlarını aldı. Ardından tohumları evlerinin bodrum katına eken ve yetişen mantarlarına adeta bir bebek gibi bakan ikili, ürettikleri mantarları kilosu 5 ila 7 liradan satıyor. 

MÜHENDİSLER DESTEK OLDUKaynana Atike Bebek, iki patron gibi çalıştıklarını söyledi. Birbirlerine destek olduklarını ve bu sayede giriştikleri işte başarıya ulaştıklarını vurgulayan Bebek, şöyle devam etti: 

"Kısa süre sonra oğlumla dünya evine girecek gelinimle evde otururken, televizyonda, mantar yetiştirenleri izliyorduk. 'Biz de yapabilir miyiz?' diye düşündük. Sonrasında düşüncemizi oğluma ve eşime söyledik. Onlar da bizi destekleyince bu işe giriştik. Gelinim bir proje hazırladı ve kaymakamlıktan maddi destek aldık. Mühendisler geldi, bize yol gösterdi. Böylece mantar yetiştirmeye başladık ve güzel de oldu, gelinimle başardığımızı gördük." 
Her ikisinin de işlerinin patronu olduğunu söyleyen Bebek, "Bakımı çok zor. Narin bir ürün. Her şeyiyle ayrı ayrı ilgilenilmesi gerekiyor. Fakat sonuçta Zeynep ile birlikte bu işi öğrendik. Gelinim benim için çok kıymetli. Birbirimize destek olduk. İhtiyarım diye 'tek başıma yapamam' dedim ve gelinimi yanıma destek aldım. Birlikte mantarları yetiştiriyoruz." diye konuştu.

Zeynep Duran ise kayınvalidesiyle ortak bir işe girişmekten zevk aldığını söyledi.

5 TON ÜRÜN BEKLİYORLARŞimdiye kadar hiç bir zaman tartışma yaşamadıklarını ifade eden Duran, "Annem ne derse öyle yapıyoruz. O yaşı itibariyle daha becerikli ve bilgili. Onun eksik kaldığı yerlerde ben fikrimi söylüyorum, orta yolu bulup birlikte yapıyoruz. Bu işte de birbirimize destek verdik ve şimdi ürettiğimiz mantarlarımızı toplamaya başladık." dedi.

Duran, 5 ton ürün almayı planladıklarını kaydetti.

Atike Bebek'in eşi Nureddin Bebek (53) de eşi ve gelininin ürettiği mantarların satışını yapmakla görevli olduğunu aktardı. Mantarın 5 ila 7 liradan alıcı bulduğunu ifade eden Nureddin Bebek, şöyle devam etti: "Kaba işleri ben aldım. Şimdi mantarlar toplanmaya başladı. Toplamasına da yardım ediyorum ama bu işte asıl görevim satış. Mantarlarımızı kent genelinde satmaya başladım." diye konuştu.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Çiftçi 'solarizasyon' uygulamısı ile yüzde 50 verim artışı sağladıÖnceki Haber

Çiftçi 'solarizasyon' uygulamısı ile yüz...

Yetiştirdikleri Çilek İyi Para Ediyor, Hiç Borçları YokSonraki Haber

Yetiştirdikleri Çilek İyi Para Ediyor, H...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar